Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Filistin’de soykırım trajedisi sürüyor

Yazının Giriş Tarihi: 10.06.2024 12:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 12:58

7 Ekim 2023 tarihinde İsrail’in Filistin’e yönelik olarak başlattığı soykırım, dünya tarihine kara bir leke olarak kazındı. Bu tarihten itibaren İsrail, Filistin topraklarına yönelik yoğun saldırılar başlattı ve bu saldırılar, askeri operasyonlar olmaktan öteye geçerek katliama, soykırıma dönüştü. Filistin halkı işgalci İsrail tarafından sistematik olarak katledilmeye başlandı.

7 Ekim'de İsrail, Gazze'ye yönelik geniş çaplı bir askeri harekat başlattı. Hamas'ın İsrail'e yönelik roket saldırıları, bu harekatın bahanesi olarak gösterildi ancak harekatın boyutu ve hedefleri, asıl niyetin çok daha derin ve vahim olduğunu ortaya koydu. İsrail'in bombardımanları sivilleri, hastaneleri, okulları ve altyapıyı hedef alarak, Filistin halkının yaşamsal kaynaklarını yok etmeyi amaçlıyordu. İsrail, Filistinlileri Gazze’den sürüp bölgeyi insansızlaştırarak orayı da işgal etmek istiyordu.

İsrail'in saldırıları sonucu binlerce Filistinli sivil hayatını kaybetti. Son verilere göre bu sayı 40 bine yaklaştı. Çoğu çocuk ve kadınlardan oluşan bu kayıplar, dünya kamuoyunu dehşete düşürdü. Gazze'deki hastaneler, yoğun bombardıman altında yaralıları tedavi etmekte yetersiz kaldı. Elektrik ve su kaynaklarının kesilmesi, insani krizi daha da derinleştirdi. Uluslararası yardım kuruluşlarının bölgeye erişimi engellendi ve insani yardımların ulaşması neredeyse imkansız hale geldi.

İsrail'in bu vahşi saldırıları, uluslararası toplumdan çeşitli tepkiler aldı. Birçok ülke ve insan hakları örgütü, İsrail'i kınadı ve saldırıların durdurulması çağrısında bulundu ancak, Batı dünyasının büyük bir kısmı, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, İsrail'in yanında durmaya devam etti ve bu saldırıları "meşru müdafaa" olarak nitelendirdi. Bu ikiyüzlü tavır, Filistin halkının acılarını daha da artırdı.

İsrail'in 7 Ekim'den beri yürüttüğü saldırılar soykırım tanımına tam olarak uyuyor. Bu süreçte Filistin halkının evleri yıkıldı, toprakları işgal edildi ve yaşama şansları ellerinden alındı. Çocuklar yetim, aileler evsiz kaldı. Gazze'de yaşayan insanların büyük bir kısmı, sürekli bir korku ve belirsizlik içinde yaşamaya mahkum edildi.

Hadiseye müdahil olan ve iki devletli çözüm önerisi sunan devletler, ısrarla İsrail tarafından reddediliyor. İsrail, Yahudilerin kendilerine vaat edildiğini iddia ettikleri Nil ve Fırat nehirleri arasında bulunan topraklar üzerinde Büyük İsrail Devletini kurmak istiyor.

Bizler de bu toprakların büyük bir kısmının kendi ülkemiz içerisinde yer aldığını unutmamalı, Siyonist Yahudilerin aramıza ektikleri fitne tohumlarının yeşermesine fırsat vermemeliyiz. Filistin halkına ve Filistin davasına her zaman sahip çıkmalıyız zira bir sonraki hedef şüphesiz biz olacağız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
Bursa
    cami
      En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.