Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP mi kazandı AK Parti mi kaybetti?

Yazının Giriş Tarihi: 04.04.2024 10:22
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 10:26

Türkiye uzun süren yerel seçim gündemini nihayet geride bıraktı fakat son bir yıl içerisinde üç seçim atlatmanın yorgunluğu da uzun zaman dinmeyecek gibi görünüyor.

Yerel seçimler, birçok ilde beklenen sonuçların çok dışında neticelendi. AK Partinin kalesi denilebilecek birçok şehir, bu seçimin nihayetinde CHP’ye geçti. 22 yıllık AK Parti iktidarı belki de tarihindeki en büyük darbelerden birini bu seçim sonuçları ile aldı.

Bu seçim, genel seçim sonuçları ve vatandaşın birçok meselede iktidarı desteklemesi dikkate alındığında CHP’nin kazandığı değil, AK Partinin kaybettiği bir seçim olarak değerlendirilebilir.

Halkla arasına mesafe koyan iktidarlar, halkın da bir gün kendisine mesafe koyacağını hatta duvar öreceğini unutmamalıdır.

Aday belirleme sürecinde vatandaşın taleplerinin dikkate alınmaması, “Biz adayları belirledik, bunlara oy verin” üslubu, partinin kendi içindeki düzensizlik, vatandaşa yüksekten bakma ve kibirli yöneticiler AK Partinin yaşadığı mağlubiyetin başlıca unsurlarıdır.

Emeklilere karşı takınılan tavır, düzensiz göç ve ekonomik sıkıntılar da bu yenilginin sebepleri arasında.

Tabii Yeniden Refah’ın da bazı noktalarda büyük payı var fakat AK Parti, kendisinden Yeniden Refah’a oyların niçin kaydığının muhasebesini de yapmalı. Bir şeyler yanlış yapılmış olacak ki vatandaş, Yeniden Refah’ı bu seçimde AK Parti’ye bir alternatif olarak tanımladı.

Vatandaş bu seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Seni seviyoruz ama kendine ve partine çeki düzen ver.” dedi. Tıpkı sahabelerin Hz. Ömer’e, “Yanlış yaparsan seni kılıçlarımızla düzeltiriz.” demeleri gibi. Bu halkın kılıçları da oyları; ve mesaj sandıkta çok net verildi.

Bundan sonraki süreçte atılan ekonomik adımlar hız kazanmalı, emeklilerin maaşları iyileştirilmeli ve kadrolarda çok radikal değişikliklere gidilmeli. Vatandaşın şiddetle partide yer almasını istemediği isimler partide barındırılmamalı, tavuk için kaz, meyve için ağaç feda edilmemeli.

En önemlisi de AK Parti, kendisini kibirden ve kibirli siyasetçilerden arındırmalı.

Bu ve benzeri sebepler dolaysısıyla şunu söylemek manidar olur: CHP kazanmadı, AK Parti kaybetti.

Nihayetinde bu haller hep Yunus Emre’nin şu dizelerine çıkar;

“Miskinlikte buldular, kimde erlik var ise,

Merdivenden ittiler, yüksekten bakar ise.

Gönül yüksekte gezer, dembedem yoldan azar,

Dış yüzüne o sızar, içinde ne var ise.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
Bursa
    cami
      En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.