Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İsrail neden Filistin’de iki devletli çözüme karşı çıkıyor?

Yazının Giriş Tarihi: 07.06.2024 08:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 14:46

Orta Doğu’da barış ve istikrarın anahtarı olarak görülen iki devletli çözüm, İsrail ve Filistin’in barış içinde yan yana var olmasını öngörüyor. Ancak, bu çözüm yolu, uzun yıllardır üzerinde uzlaşmaya varılamayan bir mesele.

İsrail, güvenlik kaygılarını ileri sürerek iki devletli çözüme karşı çıkıyor. Buna göre Filistinliler ya da bağımsız Filistin devleti İsrail’in varlığına yöneltilmiş en büyük tehdit. İsrailli yetkililer bağımsız bir Filistin devletinin, İsrail’e yönelik tehditleri artırabileceğini ve terör saldırılarına zemin hazırlayabileceğini ileri sürüyor.

İsrail bir taraftan güvenlik kaygılarıyla iki devletli çözüme uzak dururken diğer taraftan da Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yürüttüğü yerleşim politikalarıyla iki devletli çözümü büyük bir çıkmaza sürüklüyor. Zira buralarda kurulan çok sayıda Yahudi yerleşim birimi, coğrafi olarak bütünlüğü olan bir Filistin devletinin kurulmasını zorlaştırıyor. 

Yerleşim yerlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğu başta Birleşmiş Milletler olmak üzere birçok uluslararası örgüt ve devlet tarafından kabul ediliyor. Fakat İsrail hükümeti, bu yerleşimlerin stratejik ve dini öneme sahip olduğunu öne sürerek, yerleşimlerin boşaltılmasının imkânsız olduğunu söylüyor.

İki devletli çözümün en tartışmalı konularından bir diğeri de Kudüs’ün statüsü. Kudüs’ü “ebedi ve bölünmez başkent” olarak ilan eden İsrail hükümeti, Kudüs’ün tamamının İsrail’in egemenliği altında kalacağını iddia ediyor. Oysa iki devletli çözüme göre, Doğu Kudüs Filistin’in sınırları içerisinde ve gelecekteki Filistin devletinin başkenti olarak görülüyor. Yine Birleşmiş Milletler aldığı birçok kararda İsrail’in Doğu Kudüs’te işgalci olduğunu kabul ediyor. 

Bunların yanı sıra İsrail’deki sağcı ve aşırı sağcı partiler, Filistinlilere bağımsız bir devlet verilmesine şiddetle karşı çıkıyor. İki devletli çözüme sol ve merkez partiler daha ılımlı yaklaşıyor. Uzun yıllardır iktidarı elinde tutan sağcı partiler, tüm uluslararası baskılara rağmen iki devletli çözüme direnç göstermeye devam ediyor. 

İsrail’i iki devletli çözümden uzaklaştıran önemli bir faktör de dini ve ideolojik nedenler. Yahudi yerleşimciler ve bazı Yahudi dini gruplar, Batı Şeria’nın tarihsel ve dini olarak Yahudi toprağı olduğuna inanıyor ve bu bölgelerin Filistin’e verilmesine karşı çıkıyor. Bu inancın etrafında toplananlar, iki devletli çözümün İsrail’in tarihi ve dini haklarını zedeleyeceğini savunuyor.

Kolayca anlaşılabileceği üzere İsrail neredeyse tüm kurumlarıyla iki devletli çözüme karşı duruyor. Bu, sadece kuru bir karşı çıkış değil. Çünkü İsrail Filistin devletinin kurulmasına imkân verebilecek tüm toprakları güvenlik bahanesiyle önce işgal ediyor ardından yerleşime açıyor. 

Bugün Gazze’de ortaya çıkan acı tablo, tam da bu siyasetin bir parçası. İsrail tüm gücüyle, bağımsız bir Filistin devletinin oluşmasını sağlayabilecek koşulları ortadan kaldırmak için “güvenlik ve terör” bahanesiyle Filistin topraklarına saldırıyor. Amaç çok açık: Filistin’in tamamına yayılmak ve onu ele geçirmek! 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
Bursa
    cami
      En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.