Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Otizmli küçük sanatçıdan büyük sergi

Otizmli Cemal Levent Sezgin'in 9 yaşından beri ebru sanatıyla yaptığı eserlerden oluşan "Kalpte Engel Olmasın" sergisi başkentte açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 12:05
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 12:05
Kaynak: AA
Otizmli küçük sanatçıdan büyük sergi

13 yaşındaki Cemal Levent'in 48 eserinin yer aldığı sergi, Altındağ Belediyesinin desteğiyle Güneş Sanat Galerisi'nde izlemine sunuldu.

Sergi açılışına Sezgin'in ailesi, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve belediye bünyesinde eğitim gören 10 engelli öğrenci öğretmenleriyle katıldı.

"SETİN İÇİNDEKİ CD'LERİ İZLEYEREK BAŞLADI"

Cemal Levent Sezgin'in annesi Rahşan Sezgin, Kovid-19 salgını sırasında evde oldukları dönemde oğlunun, vakit geçirmek için duvarları boyadığını anlattı.

Oğlunun renklere ve resme ilgisini fark edince bir ebru sanatı seti satın aldığını anlatan Sezgin, "Sadece setin içindeki CD'leri izleyerek başladık. O şekilde devam ettik ve Cemal'in bundan zevk aldığını gördüm." dedi.

Anne Sezgin, Cemal Levent'in 4 yıl ebru sanatıyla uğraştığını ve alışılmışın dışında eserler yaptığını dile getirdi.

Oğlunun bağırsak hastalığı nedeniyle okula gidemediğini ve evde eğitim aldığını anlatan Sezgin, eve özel eğitim için gelen öğretmeninin çalışmaları görünce sergi başvurusu yaptığını belirterek, "Altındağ Kültür Müdürlüğü de kabul etti. Bize bu sergi olanağını sağladı." diye konuştu.

"BİR EBRU HOCASININ OĞLUMUZA YOL GÖSTERMESİNİ İSTİYORUZ"

Sezgin, bir anne olarak oğlunu ilgisi doğrultusunda yönlendirmeye çalıştığını ancak bir eğitimci olmadığını vurgulayarak, "Bir ebru hocasının oğlumuza yol göstermesini istiyoruz. Onu geliştireceğini ve destekleyeceğinizi düşünüyoruz." diye konuştu.

Ailece sanata ilgi duyduklarını dile getiren Sezgin, Cemal Levent'i bu anlamda her zaman desteklediklerini ve başarısından mutluluk duyduklarını kaydetti.

"ÇALIŞMALARINA DEVAM ETMESİNİ ÜMİT EDİYORUZ"

Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki de küçük sanatçıyla sergiyi gezerek eserleri inceledi.

Çalışmaları etkileyici bulduğunu belirten Tiryaki, Cemal Levent'in sonraki sergilerine de ev sahipliği yapmak istediklerini söyledi.

Tiryaki, engelli çocuklara destek vererek onların hayata tutunmasına katkı sunulması gerektiğini vurguladı.

Sanatla uğraşılan bir toplumda huzursuzluk olmayacağını dile getiren Tiryaki, "Bir toplumun gelişmişlik düzeyi kültür ve sanata karşı toplumun ilgisiyle ölçülür. Eğer toplumun önemli bir kesimi kültür ve sanatın müşterisi ise toplum bir seviye atlamış olur." ifadelerini kullandı.

iryaki, engelli çocuklara daha çok fırsat vermek gerektiğini vurgulayarak, "Bu toplumda beraber yaşıyoruz. O nedenle önümüzdeki süreçte zaten bu sergilerin, çalışmaların sayılarını artıracağız. İster istemez artıracağız. Serginin bulunduğu bölge de kültür ve sanatın bir parçası zaten. Buraları biz restore ettik hem de buralarda da sanatçılara, çok sayıda sanatçıya yer verdik." diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.