Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İlaçlardaki fiyat ibaresi kalkacak mı?

AK Parti sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifini Meclis'e sundu. İlaç ambalajlarında fiyat bulunması zorunluluğu kaldırılması konusu da teklifte yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 19:29
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 19:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.herkesduysun.com/
İlaçlardaki fiyat ibaresi kalkacak mı?

AK Partisağlık alanında bazı düzenlemelerin öngörüldüğü 'Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni Meclis'e sundu. 28 maddelik teklif Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda görüşüldükten sonra Genel Kurul'un gündemine gelecek.

Diş muayenehanelerinde bir diş tabibi istihdam edilmesini, ebelerin görevlerine ilişkin düzenleme yapılması ve ebelere küçük tıbbi müdahalelerde bulunma yetkisi verilmesini düzenleyen teklif ayrıca ilaç sektöründe faaliyet gösteren müteşebbislerin taşıması gereken nitelik ve koşulların Sağlık Bakanlığınca belirlenmesi öngörülmektedir.

İLAÇLARIN RUHSATLANDIRILMA SÜRECİ HIZLANIYOR

İlaçların ruhsatlandırılma süreçlerinin hızlandırmasına ilişkin düzenlemeler de içeren teklif ayrıca ilaçların ruhsatlandırma süresi olarak Sağlık Bakanlığına tanınan 2 aylık sürenin kaldırılması ve Bakanlığın süre ile bağlı olmaması öngörülüyor.

İLAÇLARDA FİYAT BULUNMASI ŞARTI KALDIRILIYOR

Karar'ın haberine göre, teklifle ayrıca ilaç ambalajlarında fiyat bulunması zorunluluğu da kaldırılıyor. İlgili maddenin gerekçesinde "İlaçların fiyatı raf ömrü boyunca kısa sürelerde çeşitli sebeplerle değişkenlik gösterebilmektedir. Beşeri tıbbi ürün üzerinde yer alan karekodun okutulması ile fiyat bilgisine ulaşılabilmesi mümkün olduğundan beşeri tıbbi ürünün sekonder ambalajında ayrıca sabit fiyat bilgisinin yer almasına gerek görülmemekte ve bu nedenle "fiyat" ibaresi metinden çıkarılmaktadır" ifadesi kullanılıyor.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL SAYISI ARTIYOR

Sözleşmeli personel sayısının artırılmasını öngören teklifte, "Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde personel istihdamını teşvik etmek, Devlet hizmeti yükümlülük süresini tamamlayan tabip ve uzman tabiplerin bulundukları yerde hizmete devam etmelerini teşvik ederek kamu sağlık hizmetlerinde devamlılığı sağlamak gayesiyle sözleşmeli pozisyon sayısı artırılmaktadır" denildi.

Bu kapsamda sözleşmeli pozisyon sayısının 27 binden 36 bine çıkarılacağı ifade edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.