Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Eczacıların sorunları ve talepleri nelerdir?

Herkes Duysun TV’de Sevilay Yüksel Gündüz’ün hazırlayıp sunduğu Sağlıkta Nefes programına bu hafta Eczacı Atakan Turan konuk oldu.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 10:56
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 11:46
Kaynak: Haber Merkezi
Eczacıların sorunları ve talepleri nelerdir?

Herkes Duysun ekranlarında yayınlanan Sağlıkta Nefes programına bu hafta Eczacı Atakan Turan konuk oldu.

ASLI YEŞİLYURT/HERKES DUYSUN

Atakan Turan, Sevilay Yüksel Gündüz’ün eczacılık mesleğine dair sorularını yanıtladı.

ECZACILAR KİMDİR VE NE İŞ YAPAR?

İnsanların genellikle “eczacılık bitiren sadece eczane açar, çoğunlukla eczanede durmaz, onun yerine kalfası bakar” algısı olduğunu ama gerçekten eczacılığın bu olmadığını söyleyerek konuşmasına başlayan Eczacı Atakan Turan, “2005 yılından sonraki eczacılık bölümü eğitim süresi 5 yıl oldu. Eczacılık Fakültesi bitirdikten sonra yüksek lisans mezunu gibi oluyorsunuz. Dolayısıyla son sene uzmanlık alanı olması gereken seçmeli dersler veriliyor. Çoğu meslektaşımız fabrikalarda ürün müdürü gibi yönetici pozisyonlarında çalışabiliyorlar.” dedi.

Eczacıların çalıştığı başka alanlardan da bahseden Turan konuşmasına şöyle devam etti:

“Bir bilinmeyen alan da hastane eczanelerinde çalışılması. Hastanedeki eczanede yatan hasta için gelen serumdan kanına kadar çoğu şeyi eczacı alır ancak bu bilinmez. İnsanlara “ben eczacıyım” dediğinizde “nerede eczanen” diyorlar, “hastanede çalışıyorum” dediğimizde ise “hastanede eczacı ne yapar” diye soruyorlar. Bir diğer alan da çoğu insanın bildiği serbest eczacılıktır” dedi.

ECZACILARIN HASTANEDEKİ SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Eczacıların hastanedeki görevleri ve sorumlulukları hakkında bilgilen veren Turan, “Hastanenin ilaç ihtiyacını eczacılar belirliyor. Hangi ilacın ne kadar gideceğini siz hesaplıyorsunuz. Her bir ilacı doktora sorma şansınız olmuyor, çünkü hastanede sürekli bir sirkülasyon var. Sizin de hastanedeki ürünlerin alım satımını dengelemeniz, kontrol etmeniz gerekiyor. Bu ürünlerin asla bitmemesi gerekir. Dolayısıyla hastanelerdeki çoğu alımı eczacılar yapıyor. Hastanelerin hepsinde eczacı var ama biz hastanelerin görünmeyen kahramanlarıyız. Bunu da çoğu insan bilmez.” ifadelerini kullandı.

SERBEST ECZACILIK

Eczacıların en bilinen çalışma alanlarının ise eczaneler yani serbest eczacılık olduğuna değinen Atakan Turan, “Serbest eczacılıkta 2018’de değişen kanunla beraber 3 bin 500 nüfusa sahip bir yerde 1 tane eczane açılabiliyor. Yani eskisi gibi isteyen istediği yerde eczane açamıyor. Eski mezunların hakları yine de korunmuş halde. Ben istediğim yerde eczane açabilirim ama yeni mezunlar devletin yılda 2 veya 3 kez belirlediği yerlerde kontenjan açılması üzerine eczane açabiliyorlar. Devletin açtığı bu kontenjanlara da mezun olurken size verilen puanlarla tercih yapılabiliyor. Örneğin yüksek lisans mezunları 15 puanla mezun oluyor. Yapılan tercihlerin ardından eczacıya 3 aylık bir süre veriliyor eczane açmak için. Açmazsanız yine hakkınız kayboluyor” dedi.

Değişen kanunla ilgili Bursa’da artık yeni kontenjanların açılmadığını söyleyen Turan, “Günümüzde Bursa’da yeni eczane açacak yer yok, kontenjan full dolu. Durum böyle olunca mesleğin kalitesi daha da artmış oluyor. Sokak başı eczane olsa bu eczaneler birbirini batırabilir. Bu kanun güzel bir kanun oldu.” dedi.

KİMYAGERLER VEYA FARMAKOLOGLARLA ECZACILARIN ARASINDA NE FARK VAR?

Halk arasında karıştırılan kimyager, farmakolog, eczacı benzerliğine de açıklık getiren Atakan Turan, “Orada ince bir çizgi var. Kimyagerler daha çok farmasötik kimya dediğimiz alanda kimyasal bileşenlerle bir şeyler üretirler. Bunlar sadece ilaç değil sabun vs. gibi başka ürünler de olabilir.  Ama eczacılar bunun farmakoloji dediğimiz yan etkilerinden tutun da stabilitesine kadar birçok konuyu bildikleri için “bir ilaca son kullanma tarihine kadar hangi malzemeler gerekir” gibi noktalarda diğerlerinden ayrılıyor. Dolayısıyla eczacılar etken maddeleri veya çözünürlük durumunu daha iyi bilecek şekilde bir eğitim aldığı için ilaçsal konularda daha çok ön plana çıkar.”şeklinde konuştu.

 ECZACILAR DOKTORLARIN YAZISINI NASIL OKUYOR?

Eczacı Atakan Turan, eczacıların doktor yazılarını rahatlıkla okuyabilmesi ile ilgili yöneltilen soruyu ise, “Eczacılar sürekli ilaçlarla içli dışlı oldukları için, doktorun yazdığı teşhise göre de yazının ilk harfini gördüklerinde bile teşhisle bağlantılı olarak ilacı bilebiliyor. Bu durum alışkanlıkla ilgili. O ilaç sizin önünüze geldikçe artık size yabancı gelmemeye başlıyor.” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.