Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

10 yaş daha gençleştik

Bilim insanları, günümüzde 70 yaşın artık 60 yaş olduğunu, yetişkinlerin fiziksel ve zihinsel açıdan önceki nesillere göre 10 yıl daha genç olduğunu belirledi. Bilim adamları, elde ettikleri sonuçları açıklarken “Belki de 70 gerçekten yeni 60’tır” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 00:03
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 00:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.herkesduysun.com/
10 yaş daha gençleştik

Artık insanlar 10 yıl geç yaşlanıyor. Bu, aslında 'o kadar da yaşlı değilmişiz' gibi davranmak için kendimize söyleyebileceğimiz sıradan bir söz gibi geliyor kulağa. Ama öyle değil.

İngiliz Daily Mail'de yer alan habere göre bilim insanları, günümüzün 70 yaşındaki insanlarının fiziksel ve zihinsel açıdan önceki kuşaklara göre daha genç olduklarını keşfetti.

Araştırmacılar yıllar süren bir çalışmada, 60 yaş üstü 14 bin 710 kişiden toplanan hem yürüme hızı, uyku, kavrama kuvveti, işitme ve denge gibi fiziksel sağlığı hem de hafıza, hatırlama ve psikolojik dahil olmak üzere zihinsel sağlığı kapsayan verileri analiz etti.

Çalışma ekibi, "Sonuçlarımız, günümüzün 70 yaşındaki bireylerinin, önceki nesillerdeki daha genç yetişkinlerle büyük ölçüde eşdeğer işlevselliğe sahip olduğunu gösteriyor. Belki de 70 gerçekten yeni 60'tır" dedi. Araştırmacılar, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet gibi sorunlarla ilgili farkındalığın artması da dâhil olmak üzere, daha iyi sağlık hizmetlerinin olmasının bu durumla ilişkili olduğunu belirtiyor. Ayrıca daha sağlıklı yaşam, iyileşen çevresel koşullarla bulaşıcı hastalıkların azalmasının da yine yaşlanmayı geciktirmiş olduğu düşünülüyor.

KAYNAK:NTV

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.