Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Prof. Dr. Ayhan Kızıl, Senfonik konserle anılacak

Bursa’nın önemli değerlerinden Uludağ Üniversitesi Eski Rektörü Prof.Dr.Ayhan Kızıl aramızdan ayrılalı tam 9 yıl oldu. Kızıl’ı anmak üzere her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen anma konseri, bu yıl 4 Nisan’da gerçekleşecek. BBDSO’nın temellerini atan kurucularından olan Kızıl’ın anılacağı konserde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Viyolonsel Sanatçısı Jiri Barta ile birlikte sahne alacak. saat 20.00 de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde saat 20.00 de gerçekleşecek konserin dünyaca ünlü şefi; Ukrayna asıllı Amerika’lı Theodore Kuchar.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 16:34
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 17:13
Kaynak: Arda Şaru
Prof. Dr. Ayhan Kızıl, Senfonik konserle anılacak

ARDA ŞARU/HERKES DUYSUN

Ayhan Kızıl, rektörlüğü döneminde, Bursa'da bir konservatuvar ve senfonik orkestra kurulması hayaliyle Bursa Oda Orkestrası'nı kurdu. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker'in de destekleyerek kurduğu nefesli çalgılar topluluğuyla birleşen Bursa Oda Orkestrası, Bursa Senfoni Orkestrası adıyla ilk senfonik konserleri vermeye başladı.

Kızıl, bu çekirdek oluşuma öncülüğüyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'na da kaynaklık etmesini sağladı.   

Kızıl’ın vefatından sonra, 2016 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen anma konserinde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası bu yıl 4 Nisan’da, hakkında "Teknik açıdan etkilenmez, müzikal açıdan karizmatik ve bir şair duyarlılığıyla kutsanmış" denilen Viyolonsel Sanatçısı Jiri Barta ve birçok ödül sahibi dünyaca ünlü Ukrayna asıllı Amerika’lı Şef Theodore Kuchar ile beraber sahne alacak. 

Kaynak: Arda Şaru

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.