Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Adnan' belgeseli tartışma yarattı

Adnan Oktar konusunu işledikleri Kedicik belgeselini yayınlayan 140Journos bu defa belgeselin devamı Adnan'ı izleyiciyle buluşturdu. Belgesel tartışmalara neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 11:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.herkesduysun.com/
Adnan' belgeseli tartışma yarattı

elgeselini yayınlayan 140Journos bu defa belgeselin devamı Adnan'ı izleyiciyle buluşturdu. Tıpkı Kedicik gibi Adnan da büyük yankı uyandırdı. Adnan belgeselinde Şebnem Korur Fincancı’nın örgüt üyelerinin isteği üzerine hazırladığı iddia edilen işkence raporu tartışma yarattı. Fincancı'dan konuyla ilgili açıklama geldi. Şebnem Korur Fincancı sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi: "Bir yargılama sürecinde olması gereken işkenceyle kanıt toplamak değil adil yargılama ile sürecin yürütülmesidir. Bir suç iddiasının araştırılmasında işkence görenlerin varlığı ve işkencenin görünür kılınması suçun araştırılmasını akamete uğratmaz. Tam tersine işkence uygulaması mutlak yasak olmasına rağmen devam ettiğinde, cezasız bırakıldığında ve suça dair delillerin uygun yöntemlerle toplanması yerine getirilmediğinde o iddia edilen suçun da örtbas edilmesine yol açar. Sahte rapor iddiaları da bu tıbbi belgelerin değersizleştirilmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Yalnız bu ülkede değil, dünyanın pek çok ülkesinde bu tür iddialarla on yıllardır karşılaştım. Yapılan soruşturmalarda düzenlenen bütün raporların tıbbi bilgiye ve araştırmaya dayalı sonuçlar olduğunu kanıtlamış olsam da her seferinde denemekten vazgeçmediler, belli ki vazgeçmeyecekler. Diziyi hazırlayanlar öyle olduğunu iddia etse de ne yazık ki bana ulaşmadılar. Herhangi bir açıklama isteği de olmadı.

"BU BİR KARALAMA KAMPANYASI"
İlgili tıbbi belgeleme süreci tümünde her zaman uyguladığımız gibi tıp biliminin olanakları ile ve birçok uzmanlık alanından görüşler ve ilgili tetkiklerin değerlendirmesiyle hazırlanmıştır. Elbette bu raporlar tıbbi ortamlarda tartışılabilir. Yeni tetkikler varsa değerlendirilir. Bir bilimsel yayının tartışması bilimsel ilkelerle yapılır ancak işkencenin meşrulaştırılması için kullanılamaz. Uygunsuz bu süreç ve sosyal medyada emek verdiğimiz kurumları da içine alacak biçimde yürütülen karalama kampanyası ile ilgili hukuki girişimlerde bulunacağımı da buradan paylaşayım.”

Kaynak:Gazete Yazıyor

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.