Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hıdırellez nedir? Ne zaman kutlanır ve ritüelleri nelerdir?

Geleneksel Türk kültürünün önemli bir parçası olan Hıdırellez, 5-6 Mayıs Pazar ve Pazartesi günleri kutlanacak.

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2024 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2024 12:37
Kaynak: Emine Pınar Turan Kahraman
Hıdırellez nedir? Ne zaman kutlanır ve ritüelleri nelerdir?

Baharın gelişini simgeleyen Hıdırellez, Türk kültürünün önemli bayram veya özel günlerinden biri olarak yüzyıllardır coğrafyamızda kutlanmaya devam ediliyor. Kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan Hıdırellez’in Ruz-ı Hızır (Hızır Günü), Hızır ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olduğuna inanılıyor.HIDIRELLEZ NEDİR?

Etimolojik kökeni Hızır ve İlyas Peygambere dayanan Hıdırellez, Hızır ve İlyas'ın buluştuğu ve baharın müjdecisi olan zamanı temsil eden gün olarak kabul ediliyor. Bu gün aynı zamanda doğa olaylarının takvimsel düzenini simgelerken toprak bereketinin arttığı, bitkilerin yeşerdiği ve doğanın yeniden canlandığı bu döneme denk gelmesi sebebiyle de yüzyıllardır büyük bir coşkuyla kutlanıyor.HIDIRELLEZ NE ZAMAN KUTLANIR?

Talih, bereket ve sağlık getirdiğine inanılan Hıdırellez, her yıl 5 Mayıs akşamı kutlanmaya başlanıyor ve 6 mayıs akşamına kadar kutlamalar sürüyor.HIDIRELLEZDE NE TÜR RİTÜELLER YAPILIR?

Kökü yüzlerce yıl öncesine dayanan Hıdırellez, bereketi ve bolluğu simgeleyen Hızır’ın dokunduğu yerlere bereket getireceğine inanılan bir zaman dilimi olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle Hıdırellez gecesi ve gününde yiyecek kaplarının ve para keselerinin ağızları açık bırakılıyor. 

Bu özel günün kutlamalarına katılım da oldukça yoğun oluyor ve herkesin kendine has inançlarına göre farklı ritüeller yapılıyor. 

Bazı bölgelerde insanlar sabah erken saatlerde kalkarak temizlik yaparak evlerini süslerken, bazı yerlerde ise ateş yakılıyor ve dilek dilenerek ateşin üzerinden atlanıyor. Bu ritüelin kişiye şans getireceğine inanılıyor. 

Hemen hemen tüm Anadolu'da ortak olan diğer bir ritüel ise batıl bir inanç olduğu sıklıkla gündeme gelen, dilek ağacına kurdele bağlama ritüeli olarak öne çıkıyor. Dilek ağacına bağlanan kurdelelerin insanların dileklerini ve umutlarını temsil ettiğine inanılıyor.

Ayrıca bazı bölgelerde Hıdırellez gününde yapılan etkinlikler arasında müzik ve dans gösterileri de yer alıyor. Halk oyunları ekipleri tarafından sergilenen geleneksel danslar, bu özel günün ruhunu yansıtan bir atmosfer oluşturuyor.HIDIRELLEZ KUTLAMALARI YÖREYE GÖRE DEĞİŞİYOR

Hıdırellez kutlamalarının yanı sıra o gün çeşitli yiyeceklerin de tüketiliyor. Örneğin bazı bölgelerde Hızır İlyas pilavının yapılması geleneksel iken bazı bölgelerde ise ismi “s” harfiyle başlayan ürünlerinin tüketilmesinin insana şans getireceğine ve bütün bir yıl boyunca hem yılanlardan hem de düşmanlardan emin olacağına inanılıyor.

Kaynak: Emine Pınar Turan Kahraman

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.