Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bursa’nın söz birikimi ve şiir mirası, Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesinde korunuyor

Bursa’nın tarih boyunca yetiştirdiği önemli şairlerin eserleri, Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesinde geleceğe ışık tutuyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2024 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2024 12:12
Kaynak: Rüstem Pehlivanlar
Bursa’nın söz birikimi ve şiir mirası, Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesinde korunuyor

Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesi, Bursa’nın söz birikimi ve şiir mirasını muhafaza ederek ziyaretçilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Bursa’nın tarih boyunca Türk edebiyatına sunduğu katkıları bir araya getirmek ve okurlar ile araştırmacılara daha profesyonel bir hizmet vermek üzere Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesinin girişimleriyle Osmangazi Belediyesi tarafından geçtiğimiz kasım ayında Bursa’ya kazandırılan Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesi ziyaretçilerine, Osmanlı döneminde Bursa’da yaşamış ve eser vermiş olan şairler ile mutasavvıfların divanlarını inceleme imkânı sunuyor.

ZENGİN BİR BİRİKİM

Söz konusu divanların Osmanlıca matbularının yanı sıra bu sahada yapılmış yüksek lisans ve doktora tezlerini de içinde barındıran Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesi, bir dönem Bursa’da yaşamış veya Bursa hakkında eser vermiş olan Nazım Hikmet, Ahmet Haşim, Necip Fazıl, Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi önemli isimlerin eserlerini de ihtiva ediyor.

Günümüz Bursa şairlerinden Mustafa Baki Efe, İhsan Deniz, Metin Önal Mengüşoğlu, Nevzat Çalıkuşu ve Mücahit Koca gibi isimlerin eserleriyle zenginleşen Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesi, okurlarını ayrıca geçmişten günümüze Bursa merkezli olarak yayımlanan dergilerle de buluşturuyor.

MUHTEVAYA YAKIŞIR KARŞILAMA

Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesinin içinde bulunduğu Seyyid Usul Kültür Mekezinin bahçesinde ziyaretçileri, Osmanlı döneminde Bursa’da yaşamış olan şair ve mutasavvıflardan Emir Sultan, Mehmed Muhyiddin Üftade, Muhyiddin Bursevi, Bursalı Akif, Niyaz-ı Mısri, Süleyman Çelebi, İsmail Hakkı Bursevi, Ahmet Paşa, Lâmii Çelebi, ve Eşrefoğlu Rumi gibi büyük isimlerin şiirlerinin yazılı olduğu levhalar karşılıyor.

Bahçede ayrıca Osmanlı’nın son dönem şairlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar, Seyyid Usul Kültür Merkezinin bahçesinde yattığı bilinen fakat mezar taşı bulunamayan Muhibbullah Efendi ile İttihat Terakkinin önemli isimlerinden Bursalı Tahir Bey’in şiirlerinin bulunduğu levhalar da yer alıyor.

Kaynak: Rüstem Pehlivanlar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.