Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

330 yıl önce bugün tarihin ilk kadın dergisi yayımlandı

İnsanlık tarihinde kadınların da erkekler gibi günlük hayata dahil olmaları, kendilerini belli etmeleri uzun süren bir süreç oldu. Bu kapsamda pek çok hamle yapıldı ve bu hamlelerden bazıları tarihe “ilk” olarak imzasını attı. İlk kadın dergisi olduğu düşünülen The Ladies Mercury dergisi de bu hamlelerden biri.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2024 09:21
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2024 17:05
Kaynak: Haber Merkezi
330 yıl önce bugün tarihin ilk kadın dergisi yayımlandı

ASLI YEŞİLYURT/HERKES DUYSUN

Dünya tarihinde kadınların da erkekler gibi hayata dahil olması meşakkatli ve uzun süren bir süreçten geçti. Bu uğurda ortaya çıkan ilkler ve onlara imza atanlar da unutulmadı. Bu kapsamda atılan adımlardan biri olan 27 Şubat 1693’te yayımlanan The Ladies Mercury adlı dergi, ilk kadın dergisi olarak biliniyor.

BİR İLKE İMZA ATTI

Günümüzde kadınları odak noktasına alan pek çok yayın bulunsa da geçmiş dönemlerde odak noktası kadınlar olan herhangi bir yayın bulunmuyordu. Takvimler 27 Şubat 1693’ü gösterdiğinde ise tarihe ‘ilk’ olarak yazılacak bir adım atıldı. İngiltere’nin Londra şehrinde, Atina Derneği kurucusu John Dunton tarafından ilk kadın dergisi “The Ladies Mercury” yayımlandı. Tarihte “bir ilk” olarak anılan dergi, dört hafta boyunca yayınlanan bir süreli yayındı.

Tarihin ilk kadın dergisi olarak bilinen “The Ladies Mercury” dergisi ilk sayısını 330 yıl önce 27 Şubat 1693’te Londra’da yayımlandı. The Ladies Mercury dergisi, sadece kadınlar için yayınlanmış ve tasarlanmış ilk yayın oldu. The Ladies Mercury, 27 Şubat’ta başlayarak 17 Mart 1693 tarihinde sona erdi.

İlk kadın dergisi olma ünvanına sahip dergi, içeriğinde aşk, evlilik, davranış, mizah ve giyim gibi konuları barındırdı.

SORU CEVAP TEMALI

Kısa süre yayınlanan dergi günümüzdeki kadın dergilerindeki gibi “sorun-söyleyelim” gibi içerikleri barındırdı. Derginin kurucusu John Dunton, Ave Mary Caddesi’ndeki kahvehaneye gönderilen mektupların cevaplanacağını ilk sayı ile birlikte duyurdu ve şunları yazdı: “Bekarlar, evliler ya da dul hanımlar, aşk, evlilik ilişkileri, giyim ve ahlak konuları ile cinsellik hakkında bilmek istedikleri her şeyi sorabilirler.”

BİR KADIN TARAFINDAN ÇIKARILAN İLK DERGİ

Tarihin ilk kadın dergisi The Ladies Mercury iken bir kadın tarafından yayımlanan ilk kadın dergisi ise, ilk sayısı Temmuz 1709 yılında çıkan “The Female Tatler”dir. Bir kadının imzasını taşıyan bu dergide yayıncının kimliği “Bayan Crackenthorpe” olarak geçiyordu. Bu lakabın arkasında olan Bayan Mary de la Riviere Manley ise aynı yılın ekim ayında “Soylu İnsanlardan Bazılarının Gizli Anları Ve Davranışları” adlı çalışması nedeniyle tutuklandı. Dergi ise çok kısa bir süre içerisinde büyük jüri tarafından verilen karar ile kapatıldı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.