Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Uludağ Üniversitesi öğrencilerinden Filistin'e destek

Uludağ Üniversitesi öğrencileri, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana İsrail'in Filistinlilere karşı uyguladığı soykırıma tepki göstermek ve konu ile ilgili farkındalık oluşturmak için kampüs bahçesinde çadır nöbeti başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2024 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2024 16:39
Kaynak: Rüstem Pehlivanlar
Uludağ Üniversitesi öğrencilerinden Filistin'e destek

İsrail'in Filistin'e yönelik soykırımı, Türkiye ve dünya kamuoyundan tepki çekmeye devam ediyor.

7 Ekim 2023 tarihinden bu yana İsrail'in Gazze'yi insansızlaştırma ve Filistinlileri Gazze Şeridin'den sürme politikasının bir parçası halinde uyguladığı soykırım, dünyanın çeşitli ülkelerinde protesto ediliyor.

Dünyanın dört bir yanında İsrail'e tepki göstermek ve tepkiyi büyütmek amacıyla farkındalık oluşturmak isteyen gruplar boykot, protesto gösterileri ve oturma eylemleri gibi çeşitli eylemler düzenliyor.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ FİLİSTİN İÇİN NÖBETTE

Son olarak dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Kolombiya Üniversitesinde yapılan Filistin'e destek eylemlerinin de polis gücü marifetiyle bastırılmasının ardından Bursa Uludağ Üniveristesi öğrencileri harekete geçti.

Uludağ Üniversitesi öğrencileri hem yurtdışında polis baskısına maruz kalan Filistin destekçisi öğrencilere, hem Filistin'in haklı direnişine destek vermek hem de toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla Uludağ Üniversitesi bahçesinde çadırlı eylem başlattı.

Öğrencilerin yanı sıra Uludağ Üniversitesinde görev yapan akademiysenlerin de yoğun ilgi gösterdiği eylem, Filistinlilerden teşekkür alırken Bursalı vatandaşların da takdirini topladı.

FİLİSTİN İÇİN ÇADIR NÖBETİ

Söz konusu eylem hakkında Herkes Duysun'a konuşan Uludağ Üniversitesi öğrencilerinden Eyüp Can Koçak, "Bursa Uludağ Üniversitesinin vicadan sahibi öğrenci ve akademisyenleri olarak başlattığımız Filistin İçin Dayanışma ve Çadır Nöbetinin bugün dördüncü günündeyiz. Kolombiya Üniversitsinde başlayan eylemlere ve oradaki Müslüman kardeşlerimize desteğimizi çadırlarda 7/24 koordineli olarak sürdürüyoruz. Nöbet alanına gelen ziyaretçileri Filistin'de yaşanan soykırım ve İsrail barbarlığı ile ilgili bilgilendirmeye gayret ediyoruz. Ziyaretçilerimizi, Filistin direnişine en etkili desteği nasıl verebilecekleri hususunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz." dedi.

"VİCDAN SAHİBİ HERKESİ BEKLİYORUZ"

Çadır nöbetine 15'in üzerinde sivil toplum kuruluşunun katılım gösterdiğini kaydeden Koçak, "Herkes kendisini vicdan sahibi öğrencilere destek olmak için buradayız şeklinde tanıtıyor. Tüm logolar ve isimler geri plana atıldı ve Filistin ile vicdan sahibi öğrenciler öne çıkarıldı." ifadelerini kullandı.

Koçak söz konusu eylemin, Uludağ Üniversitesi yemekhanesi ve camii arasındaki meydanda bulunan yeşil alanda devam ettiğini belirterek vicdan sahibi herkesin Filistin İçin Dayanışma ve Çadır Nöbeti eylemine katılması çağrısında bulundu.

REKTÖR FERUDUN YILMAZ DA DESTEK VERİYOR

Uludağ Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri tarafından Filistin'e destek olmak amacıyla düzenlenen eyleme Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz da destek veriyor. Yılmaz geçtiğimiz günlerde rektörlük binası önünden çadırların kurulu olduğu alana kadar yapılan yürüyüşün ardından konu ile ilgili açıklama yapmış ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"Dünya düzeninin ne denli sahte ve iki yüzlü değerler manzumesi üzerine kurulu olduğunu 7 Ekim'den beri yürüyen süreç aşikar hale getirmiştir. O özgürlüğü yere göğe koyamadıklarını söyleyen Amerikan devletinin o üniversitelerde eylemlere gösterdiği tepkiyi hep birlikte ibretle izlemiş durumdayız. Bu haliyle bile Gazze'nin direnişi aslında bir anlamda insanlığın uyanışına sahte bir söylem tarafından bütün zihinlerin işgal edildiği bir dünyada insanlığın uyanışı için inşallah bir umut olacaktır."

Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ayrıca yürüyüşte "Filistin halkı yalnız değildir." pankartı da taşıyarak samimi tavrını bir kez daha ortaya koymuştu.

MUSA HİCAZİ'DEN ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE TEŞEKKÜR

İsrail'in Filistin'e yönelik soykırımları hususunda Herkes Duysun'un sıklıkla görüşlerine başvurduğu Filistinli Aktivist Musa Hicazi ise Herkes Duysun Haber Merkezini arayarak Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin Filistin için yaptıkları eylemden kendisinin ve Filistinlilerin haberdar olduklarını, Filistin'e destekleri için vicdan sahibi herkese ve özellikle Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencileri ile akademisyenlerine teşekkür ettiğini ifade ederek selamlarını iletti.

Kaynak: Rüstem Pehlivanlar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.