Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TİKA'dan hukuk fakültesi öğrencileri için örnek mahkeme salonu projesi

Lübnan'ın en kalabalık ikinci şehri Trablusşam'da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen Lübnan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Örnek Mahkeme Salonu Projesi'nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2024 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 16:26
Kaynak: İHA
TİKA'dan hukuk fakültesi öğrencileri için örnek mahkeme salonu projesi

Törene, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, Lübnan Üniversitesi Rektörü Dr. Bassam Badran, Hukuk Fakültesi Dekanı Dr. Habib Kazzi, Trablusşam Hukuk Fakültesi Direktörü Dr. Khaled El Kheir, Kuzey Lübnan Barolar Birliği Başkanı Sami el Hassan, Kuzey Lübnan ve Trablusşam Başsavcıları ile çok sayıda Türk ve Lübnanlı yetkili katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Ulusoy, Türkiye'nin Lübnan'daki çeşitli sektörlere verdiği desteğe dikkat çekti.

Ulusoy, Türkiye'nin Lübnan Üniversitesi ile geçmişte Sayda Teknoloji Fakültesi, Beyrut Edebiyat Fakültesi ve Trablusşam Güzel Sanatlar Fakültesi'nde gerçekleştirdiği projelere ek olarak Trablusşam Hukuk Fakültesi'nde yeni bir projeyi desteklemenin heyecanını yaşadığını belirtti.

ÖRNEK MAHKEME SALONU'NA, AHMED CEVDET PAŞA'NIN İSMİ VERİLDİ

Proje kapsamında, geleceğin avukatları, hâkimleri ve savcıları olacak Lübnan Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin, gerçeğe yakın bir mahkeme ortamında dava ve hukuki işlemleri tecrübe etme fırsatı bulması sağlanacak.

Ayrıca, yıl içinde öğrenci kulüpleri üyeleri arasından seçilecek öğrencilerin, akademisyenler gözetiminde taraflara ayrılarak (davalı, davacı, iddia sahibi, hâkim, savcı vb.) kurgusal duruşma yarışmaları gerçekleştirmesi planlanıyor.

Örnek Mahkeme Salonu'na, Lübnan Üniversitesi yetkilileri tarafından, iki ülkenin geçmişinde önemli bir yere sahip olan ve Lübnan hukuk sisteminde halen kısmen yürürlükte olan Mecelle'nin yazarı 19. yüzyılın ünlü Türk âlimi ve devlet adamı Ahmed Cevdet Paşa'nın ismi verildi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.