Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tereyağı üretimine yeni standartlar getirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksine uygun olarak "Tereyağı ve Sadeyağ Tebliğ Taslağı"nı hazırlayarak tüketicilerin güvenliği ve ürün kalitesini artırmayı hedefliyor. 

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2024 13:28
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2024 13:28
Kaynak: Musa Yeşildağ
Tereyağı üretimine yeni standartlar getirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni düzenleme ile tereyağı üretimine bir dizi yeni kriter ve standartlar getiriliyor. 

Yeni düzenlemeye göre tuz ilave edilmeyen tereyağlarının süt yağı oranının en az yüzde 82 olması gerekiyor. Ayrıca artık, çeşni maddesi bulunmayan tereyağlarında aroma verici kullanılamayacak.

Yeni tebliğle birlikte, ürünlerin ambalaj ve etiketlemesinde de önemli değişiklikler öngörülüyor. Ürünlerin etiketinde gıda adının temel görüş alanında yer alması gerekecek ve içerdikleri süt yağı miktarı, gıda adının yanında ve aynı punto büyüklüğünde temel görüş alanında belirtilecek. Çeşnili tereyağlarında kullanılan çeşni maddesi de gıda adıyla birlikte belirtilecek.

31 ARALIK 2024 TARİHİNE KADAR ZAMAN TANINIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tebliğe uyum sağlamayan işletmelere idari yaptırımlar uygulanacağı ifade edildi ancak, işletmelere uyum sağlama süreci için 31 Aralık 2024 tarihine kadar zaman tanınıyor. Bu tarihten önce etiketlenen veya piyasaya sürülen ürünler ise raf ömrü sonuna kadar satışa devam edebilecek.

AÇIKTA SATILAN TEREYAĞLAR KONUYA DAHİL DEĞİL

Uzmanlar bu yeni tebliğ ile tüketicilerin korunması ve ürünlerdeki taklit ve sahteliğin önlenmesinin hedeflendiğini belirtiken, bu düzenleme ile tereyağı ve sadeyağ üretiminde kalite standartlarının yükseltilmesi ve tüketici güveninin artırılmasının amaçlandığını da kaydediyor.

Bu yeniliğin sadece ambalajlı ürünleri kapsadığını dile getiren uzmanlar, söz konusu düzenlemenin açıkta satılan tereyağlarını kapsamadığı ve bu konuda vatandaşın kendi önlemini alması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Kaynak: Musa Yeşildağ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.