Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tekel bayi ve bakkallardan sigara gruplarına büyük boykot!

Tekel bayi ve bakkallar, düjük kâr marjı sebebiyle bazı sigara gruplarını boykot ederek raflardan kaldırmaya hazırlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2024 13:25
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 13:25
Kaynak: Esmanur Gülbahar
Tekel bayi ve bakkallardan sigara gruplarına büyük boykot!

Türkiye'deki tekel bayileri ve bakkallar, sigara satışında ciddi bir rekabetle karşı karşıya kalıyor. Sigara tüketiminin yüksek seviyede olduğu Türkiye’de bu rekabet, sektörde büyük bir pazar oluşturuyor. Son zamanlarda bazı sigara gruplarının fiyat politikaları nedeniyle tekel bayileri ve bakkalların kâr marjlarının önemli ölçüde azalması dolayısıyla tekel bayileri ve bakkallar, bazı sigara gruplarının kâr marjını düşürmesine tepki olarak radikal bir adım atmaya hazırlanıyor.

Söz konusu karar ile Herkes Duysun’a açıklamalarda bulunan Bursa Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, “Bu kâr marjı ile sigara satıp para kazanmamız mümkün değil, sigara satmama durumuna geldik.” dedi.“PARA KAZANMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Bazı sigara gruplarındaki kâr marjının her geçen gün daha fazla düştüğünü vurgulayan Bursa Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, “Normalde yüzde 13 kâr marjı varken şimdi yüzde 4.6, yüzde 4.5, yüzde 4.3’e kadar düştü. Bu kâr marjı ile sigara satıp para kazanmamız mümkün değil. Özellikle kredi kartı satışlarında distribütörler, kredi kartı ile sattıklarında yüzde 1 komisyon alıyor. Bu komisyonu faturaya yansıtıp komisyon şeklinde almıyorlar. O yüzde 1’i sigara birim fiyatlarına yansıtarak alıyorlar. Bizim üyelerimiz, kredi kartı ile satış yaptıklarında zarar ediyorlar. Yüzde 4.6 para kazandığımız bir üründe yüzde 3.5’ini banka posuna verdiğimizde biz para kazanmıyoruz. Biz artık sigara satmama durumuna kadar geldik.” dedi.“BİZ KURBANLIK KOYUN DEĞİLİZ”

Sigaradaki kâr marjlarına bir iyileştirme beklediklerini, gerekirse bazı sigara gruplarının satışını durduracaklarını belirten Başkan Örs, “Bütün Türkiye’ye tepkimizi koyacağız. Sayın Ticaret Bakanı Ömer Bolat Bey ile, ve Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu(TESK) Başkanı Bendevi Palandöken Bey ile Ankara'da bir toplantı yapıldı. Biz, sorun ve sıkıntılarımızı dile getirdik bakan beye. Türkiye’deki tüm oda Başkanları ile birlikte, sorunları dosya halinde sunduk. Bu sigara firmaları herhangi bir geri adım atmazlarsa, önlem almazlarsa biz satmamaya varana kadar tepkimizi ortaya koyacağız. Daha sonraki süreçlerde yine Ankara'da olmak kaydıyla toplantı olacak. Ona göre de bir önlem alacağız. Biz burada çok birşey istemiyoruz. Benim meslektaşım sigaradan zarar ederse nasıl ayakta duracak? KDV ödüyoruz, en üst seviyeden vergi veriyoruz. Defter tasdikleri de öyle oldu. Dolayısıyla bu şartlarda sigara satmama durumuna kadar geldik. Ya firmalar ya da devlet, bizim kâr marjlarımızı az yüzde 7 ya da yüzde 8’e çıkarması lazım. Çıkmaması halinde biz bu ürün gruplarında zarar ediyoruz. Son dönemlerde iş yükünü, iş hamallığını da bize yaptırıyorlar. Birçok yükü esnaf çekerken bu kâr marjını kabul etmiyoruz. Biz kurbanlık koyun değiliz. Sektörün yüzde 85’ine hakim bir iş kolu olarak bunları kabul etmiyoruz. Ömer Bolat Bey’e ilettik. Onlardan konu ile alakalı yaptırımlar bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Esmanur Gülbahar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.