Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Talas'ta Kur'an-ı Kerim'e ilgi yoğun

Talas Belediyesi tarafından düzenlenen Tıpkı Basım Mushaflar Kur’an-ı Kerim Sergisi, Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğradı. Sergi, açıldığı iki yıl öncesinden bugüne kadar 50 bin kişiyi ağırladı.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2024 12:21
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 12:21
Kaynak: İHA
Talas'ta Kur'an-ı Kerim'e ilgi yoğun

İki yıl önce Kadir Gecesi gününde açılan sergi yaklaşık 51 bin 107 kişi tarafından ziyaret edildi. Ziyaretçiler arasında Talas Belediyesi Ramazan etkinlikleri çerçevesinde Kayseri’ye gelen tasavvuf müziğinin önemli isimleri Ahmet Özhan, Halil Necipoğlu ve Mehmet Kemiksiz gibi sanatçılar da yer aldı. Sergiyi gezerek eserleri inceleyen sanatçılar, duydukları hayranlıkları ifade ederken, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’a teşekkür etti.

Tablakaya Mahallesi’ndeki Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi’nde yer alan sergide Hz. Osman'ın okurken şehit edildiği mushaf başta olmak üzere Şeyh Hamdullah Efendi’nin II. Bayezid dönemine ait 1499’da istinsah ettiği eseri ile Ahmet Karahisari'nin Kanunî Sultan Süleyman'ın talebi üzerine ilk 220 sayfasını yazdığı ve daha sonra öğrencisi Hasan Çelebi'nin 1584-87 yıllarında tamamladığı Kur'an'ı Kerim gibi birbirinden kıymetli birçok eserlerin tıpkıbasımları sergileniyor.

Ayrıca, hat sanatında kullanılan tarihi araç gereçler de sergide yer alan ürünler arasında bulunuyor.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.