Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sinop'ta boğulma vakalarına karşı sahilde tedbir alındı

Türkiye'nin en kuzey noktası Sinop'ta boğulma vakalarının önlenmesi için vatandaşların yoğun olarak denize girdiği sahillerde bir dizi tedbir uygulanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2024 15:56
Haber Güncellenme Tarihi: 08.07.2024 15:56
Kaynak: AA
Sinop'ta boğulma vakalarına karşı sahilde tedbir alındı

Geçmiş yıllarda sık sık boğulma vakalarının yaşandığı Sinop'ta bu yaz sezonunda yaşanması muhtemel yeni vakaların önlenmesi için ek tedbirler uygulamaya konuldu.

Bu kapsamda Sinop Belediyesi tarafından oluşturulan 15 kişilik cankurtaran ekibi 9 noktada görev yapıyor. 200 metre aralıklarla cankurtaran kuleleri konulan sahillerde, ekiplerce ATV aracıyla devriye görevi de yapılıyor.

Vatandaşları olumsuz hava koşullarında denize girmemeleri konusunda uyaran ekipler, muhtemel boğulma vakalarına daha etkin müdahale edebilmek amacıyla tatbikat gerçekleştiriyor.

Meteorolojik verileri değerlendiren Valilik ise tedbirler çerçevesinde şehrin kuzey sahillerinde bazı günler denize giriş yasağı uyguluyor. Yasağın uygulandığı günlerde vatandaşlar ve turistler, kentin güney sahillerinde bulunan güvenli plajlara yönlendiriliyor.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri de sahillerde devriye görevi yaparak, vatandaşları rip akıntısına karşı uyarıyor.

Sinop Belediyesi Cankurtaran Ekip Amiri Kasım Yılmazer, bu yaz sezonunda kentin hem kuzey hem de güney sahillerinde cankurtaranların görev yaptığını söyledi.

Belediye olarak belirledikleri 9 noktada cankurtaran kuleleri oluşturarak vatandaşların güvenli ortamda denize girmelerini sağlamaya çalıştıklarını anlatan Yılmazer, şunları kaydetti:

"Her kulede 2 cankurtaranımız bulunuyor. Karayel ve poyraz esen günlerde insanları suya sokmuyoruz. Sahil güvenlik ve deniz polisi ile irtibatlı olup vatandaşlarımızı uyarmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan, denize girmenin yasak olduğu günlerde uyarılarımızı dikkate almalarını rica ediyoruz. Biz hayat kurtarmak için varız ama dinlemedikleri zamanlarda boğulma vakalarıyla karşılaşıyoruz. Vatandaşlarımız cankurtaranların uyarılarını dikkate alsınlar, cankurtaranların olduğu bölgelerde denize girsinler."

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.