Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İnsan kaynakları yönetimi teknoloji ile değişiyor

İnsan kaynakları politikaları son yıllarda büyük bir değişim sürecine girdi. Şirketlerin İK departmanları dijital dönüşüm, yeni çalışma modelleri, yapay zeka, sessiz istifa, yetenek kıtlığı, maaş politikaları, çalışan bağlılığı gibi farklı pek çok konuya çözüm bulmaya çalışıyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 16:24
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 16:24
Kaynak: Gülsüm Yıldırım
İnsan kaynakları yönetimi teknoloji ile değişiyor

Herkes Duysun TV ekranlarında Gazeteci-Yazar Yavuz Gerçekçi'nin moderatörlüğünde yayınlanan Gerçek Sesler programına katılan İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İKAYDER) Başkanı Yılmaz Uyar İK'da teknoloji sürecini değerlendirdi.

İnsan kaynaklarının politikasının açık bir iletişim gerektirdiğini vurgulayan İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İKAYDER) Başkanı Yılmaz Uyar, "İnsan kaynakları, keskin noktada kilit rol alıyor. İşe alım üzerine çok çalıştığımız bir süreç. İK, çalışanın kurumu seçmesi noktasında bütün argümanları ortaya koyuyor. Sürecin her aşamasında hem kurgulayan hem denetleyen tarafında İK var. Kurumların stratejilerine uygun bir politika geliştirme ve çalışanları entegre etmesinde önemli bir rolü var. Mevcut ekonomik koşullar beklentileri çok değişken noktada bırakıyor. Özellikle nitelikle insan kaynaklarına ulaşmak ciddi bir rekabet koşulu oluşturdu. Bugün baktığımızda çok astronomik rakamlar duyuyoruz. Bu da İK’nın zorlandığı süreçlerden bir tanesi. Hiçbir organizasyonda bir işten çıkış süreci istenmez ama işe alım sürecinde gösterdiğimiz o özveriyi orada da sergilememiz gerekiyor. Yapılandırılmış bir çıkış sürecinin gerçekleşmesi mesleğe olan etik bir borcumuz.

"AMACIMIZ FARK YARATMAK"

Teknolojinin işi kolaylaştırıcı çalışmalarından bahseden Uyar şu ifadeleri kullandı:

"Teknolojide çok ilerleyen ya da yol alması gereken işletmeler var. Bunları dernek faaliyetlerinde bir araya getirmeye çalışıyoruz. Zirvemizde de mottomuz ‘İnsan ve değişim’ olacak. İnsanın değişime uyumu noktasında en önemli parametre de budur. İK da operasyonel anlamda ortaya koyduğumuz katma değersiz eforu biraz daha teknolojik altyapıyla destekleyerek daha nitelikli taraflara yöneltmeye çalışıyor. Teknolojik yatırımlar uzun vadede fayda sağlıyor. İşe alım sürecindeki uygulamalarımız şuan birçok kurumun ulaşabileceği yönde gelişti.”

Kaynak: Gülsüm Yıldırım

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.