Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dünyaca ünlü akademisyenler Bursa’ya geliyor

Herkes Duysun TV’ye konuk olan Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, 17-18-19 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi hakkında açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 15:51
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 15:51
Kaynak: Aslı Yeşilyurt
Dünyaca ünlü akademisyenler Bursa’ya geliyor

Aylin Tekir'in moderatörlüğünde ve Gazeteci Yazar Mehmet Ali Ekmekçi'nin değerlendirmeleriyle ekrana gelen "Herkes Duysun" isimli gündem programına Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu konuk oldu. İrfan Tatlıoğlu, programda önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

“NEYE İHTİYACIMIZ VARSA, ÖMRÜNÜ BUNA ADAYANLARDAN ÖĞRENELİM”

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliğini kurduktan sonra ‘Neler yapabiliriz?” sorusuyla yola çıkıp bir stratejik plan çalışması yaptıklarını söyleyen Tatlıoğlu, “Bu planlama çalışmasında İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi pek çok ilgili kurum da bizlere katıldı. Bu kurumlarımız ve akademisyenlerimiz ile birliğin kurulduğu andan itibaren ‘Önümüzdeki 4 yılı nasıl planlarız, Türkiye’deki gündem neler, bu olayları nasıl takip edebiliriz?’ diye konuştuk ve bir stratejik plan oluşturduk. Bu plan çerçevesinde de bir yol haritası yaptık. Bu planda her yıl bir üniversitede Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi yapmaya karar verdik. Bu kongrelerde ‘Neye ihtiyacımız varsa, ömrünü bu bilgilere adayanlardan öğrenelim, doğru istikamete insanları yönlendirelim’ diye düşündük.” şeklinde konuştu.

Bursa Uludağ Üniversitesi'nin yeni Rektörü Ferudun Yılmaz kimdir? - Son  Dakika Türkiye Haberleri | Cumhuriyet

 “REKTÖR YILMAZ, ÜNİVERSİTELERİN KAPILARINI AÇTI”

Tatlıoğlu, bu plan doğrultusunda pek çok üniversiteden de destek aldıklarını belirterek, “Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz da ziyaretine gittiğimizde bize ‘Üniversitemiz açık, ne gerekiyorsa yaparız.’ dedi. Daha sonra Ankara ve Bursa arası mesafe kat ederek, sponsorlarımızla görüştük. Uluslararası bir kongre olacağı için farklı şehirlerden, farklı ülkelerden gelen 100’e yakın akademisyenin konaklamasının finanse edilmesi gerekiyordu. Bu nedenle sponsorlarımıza başvurduk.” dedi. 

Tatlıoğlu, 3 gün sürecek Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi’nin işleyişinden şu şekilde bahsetti:

“Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi 17-18-19 Mayıs günlerinde yapılacak. 16 Mayıs Perşembe günü konuklar karşılanacak. 17 Mayıs Cuma günü 09.30’da açılış yapılarak öğlene kadar 1 oturum, öğleden sonra ise 2 oturum gerçekleştirilecek. Aynı akşam konuklarımız için Bursa Valiliğinin, belediye başkanlarımızın da katılacağı bir ‘Hoş Geldin Yemeği’ yapılacak. 18 Mayıs Cumartesi günü de oturumlar devam ederek, 3 günde toplamda 17 oturum gerçekleştirilmiş olacak.”

Uluslararası Katılımlı Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi'nin  basın toplantısı gerçekleşti - Herkes Duysun

“BURSA PEK ÇOK KONUDA DÜNYAYLA YARIŞIR”

Uluslararası bir kongrenin Bursa’da yapılmasının da çok önemli olduğuna değinen Tatlıoğlu, kongre ile hem Bursa’yı tanıtmayı hem de gençlerimize ışık olmayı amaçladıklarını belirtti. Tatlıoğlu Bursa’nın da bu kongreden çok şey kazanacağını belirterek, “Bursa’da kaplıca var ama kaplıcalar konusunda ilk akla gelen Afyonkarahisar oluyor. Bursa’da turizm var ama Antalya daha ön planda. Bursa tarihi eşsiz olsa da tarih denildiğinde ilk akla gelen de Gaziantep oluyor. Bursa lezzetleri dururken gastronomi denildiğinde herkes ilk olarak Adana diyor. Yani bizim her şeyimiz var, ama bunu bilen pek kişi yok. Bursa iklim, gastronomi, tarih, turizm gibi pek çok konuda dünyayla yarışır konumda. Bu değerleri ön plana çıkarıp, bunların üzerinde çalışmak lazım. Halk da bunu isterse, hükümeti de siyasetçiyi de bu yola yönlendirebiliriz. Bursamız daha özel, daha önü açık bir şehir olur. İşte kongreye gelenler bu durumları gittikleri ülkelerde bu güzelliklerimizi anlattıklarında bir Bursa için bir kıvılcım başlatabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Aslı Yeşilyurt

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.