Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çalışanlar dikkat! Ramak kala bildirimleri hayat kurtarıyor

Herkes Duysun TV’de Sevilay Yüksel Gündüz’ün hazırlayıp sunduğu Sağlıkta Nefes programına bu hafta İş Güvenliği Uzmanı Ercan Mattaoğulları konuk oldu.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 11:04
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 12:33
Kaynak: Haber Merkezi
Çalışanlar dikkat! Ramak kala bildirimleri hayat kurtarıyor

ASLI YEŞİLYURT/HERKES DUYSUN

Herkes Duysun TV ekranlarında yayınlanan Sağlıkta Nefes programına bu hafta A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ercan Mattaoğulları konuk oldu.

Ercan Mattaoğulları, programda iş sağlığı ve güvenliği ve iş güvenliğinin önemine dair açıklamalarda bulundu.

İŞ SAĞLIĞI UZMANI KİMDİR?

Programda Sevilay Yüksel’in  iş sağlığı uzmanlığına ilişkin sorularını yanıtlayan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ercan Mattaoğulları, “İş Sağlığı Güvenliği Kanununu 2012 yılında yayımlandığı zaman, ‘İş Güvenliği Uzmanlığı’ diye bir meslek de tanımlandı. İş güvenliği uzmanları, iş yerlerinde en üst yöneticilere sağlıklı ve güvenli çalışma ile yaşam şartlarının sağlanması noktasında danışmanlık, teknik rehberlik yapan meslek profesyonelleridir. Genellikle bu profesyoneller mühendisler, mimarlar, biyolog, kimyager ve iş sağlığı güvenliği bölümü mezunlarından oluşuyor.” dedi.

HERKES İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLABİLİR Mİ?

Her meslekte olduğu gibi iş güvenliği uzmanlığının da bir okulu, bir bölümü olduğunu belirten Mattaoğulları, “2 yıllık, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikerliği’ diye bir bölüm var. O bölümü okuduktan sonra ÖSYM’nin yaptığı merkezi sınava giriyorsunuz. Bu sınavla C sınıfı uzmanlık yani bizim meslekte en alt düzeydeki uzmanlık, az tehlikeli iş yerlerine bakan C sınıfı uzmanlık sınavlarına girilebiliyor. Bu durumda kademeli olarak kıdem alınıyor.” ifadelerini kullandı.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞINDA A, B, C SINIFLARI NE DEMEK VE NASIL GÖREVLERİ VAR?

Dünya Çalışma Örgütü’nün de (ILO) tıpkı Dünya Sağlık Örgütü gibi tüm dünya ülkeleri üzerinde çalışma yaşamını denetleyen bir üst kuruluş olduğunu kaydeden İş Güvenliği Uzmanı Ercan Mattaoğulları, “ILO standartları, AB standartları ve İş Sağlığı Güvenliği Kanunu’nun getirmiş olduğu iş yerlerinde yapılan işin niteliğine göre tehlike sınıflandırması söz konusu oldu. Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri olmak üzere sınıflandırıldı. Örneğin kamu hastaneleri, özel hastaneler çok tehlikeli işlerin yapıldığı iş yerleri olarak geçiyor. Bu bağlamda da oradaki iş yerlerine bakan uzmanların da niteliği ve yetkisi A, B, C olarak sınıflandırılıyor. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, çok tehlikeli iş yerlerinde rehberlik ve danışmanlık yapabilen uzmanlardır.” dedi.

Ercan Mattaoğulları ayrıca İş Sağlığı Güvenliğinde muallakta bir durumun söz konusu olmadığını, her şeyin net olarak çizilmiş olduğunu ve bu nedenle de çok da kolay olmadığını belirtti. 

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI HASTANELERDE NEDEN VAR?

İş Güvenliği Uzmanları’nın çalışanların sağlıklı ve güvenli hizmet üretmelerini sağladığını belirten Mattaoğulları, aynı zamanda ürünün sağlıklı ve güvenli bir şekilde piyasaya arz edilebilmesi şartlarından en önemlisinin de iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları olduğunu ifade etti. Mattaoğulları, “Güvenli iş yerlerinde sağlıklı çalışanlar olursa, sağlıklı çalışanların olduğu iş yerlerinde de çok güzel işler çıkar” dedi.

ÇALIŞANIN SORUMLULUKLARI NELER?

Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği açısından sorumluluklarına da değinen Ercan Mattaoğulları, “Bu işin çok önemli üç sacayağı var. Birisi daha önce de söylediğimiz gibi patronlar, iş verenler veya en üst düzey yöneticiler. Diğeri iş yeri hekimleri, iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, diğeri de çalışanlar. Çalışan bu kültürü benimsemez ve özümsemezse bizler hiçbir zaman bir şey yapamayız. Kişisel ekipman kullanımından tutun, sağlıklı ve güvenli çalışma veya ramak kala durumlarının bildirilmesine varana kadar pek çok alanda eğer çalışanın risk farkındalığı yüksek olursa, iş kazalarının yaşanma sıklığı da minimize olur. Düşük düzeylere geliyor, hatta ölümcül olmaktan bile çıkıyor. Çünkü bizim bildiğimiz bir şey var: Kaza piramidi 1, 29, 300 kuralı. Bu kural bir iş yerinde eğer 1 yıl içerisinde 300 defa ramak kala olayı yaşanıyorsa yani ‘az kalsın’ deniyorsa mutlaka 29 defa o ramak kala olayı yaşanacak ve o 29 defanın 1’i ölümcül olacak veya ciddi ve kalıcı bir hasar bırakacaktır. O yüzden biz kaza piramidinde ramak kala düzeyinde önlemler alınması taraftarıyız. Yani yılanın başını küçükken ezmek lazım. İnsanları iyi eğitmeli veya iş yeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları olarak daha güvenli çalışma ortamı nasıl oluyorsa bunun tavsiyesinde bulunuruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.