Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bursa'da "Köprü Şahsiyetler" kitabı tanıtıldı

Köprü şahsiyetleri kitabının tanıtım toplantısına katılan Bursa Büyükşehir Başkan Vekili Fethi Yıldız, İl Kültür Turizm Müdürü Kamil Özer, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Ali Reisoğlu ve son olarak "Köprü Şahsiyetler" kitabının yazarı Prof. Dr. Mustafa Kara konuşmalarında gelecek nesillere bilgi aktarımı hakkında açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 11:07
Kaynak: Haber Merkezi
Bursa'da "Köprü Şahsiyetler" kitabı tanıtıldı

AHMET GÜNAY/HERKES DUYSUN

Osmanlı kültürünü cumhuriyete aktaran şahsiyetleri "köprü" olarak kastettiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Kara, "Kitabı elinize aldığınızda diyebilirsiniz ki 'Hocam bu kişiler neden yok?' Evet haklısınız. O kadar çok kişi var ki ben sadece burada bir demet hazırladım. Bu iki kültürü birbirine bağlayan insanlara köprü şahsiyetler ismini verdim. Bu şahsiyetler olmasaydı bu neslin işi çok zor olacaktı. Mesela İlber Ortaylı, bu kişilerin eserleri olmasaydı İlber'in yapacağı bir şey yoktu.

Osmanlıca okur az çok. Ama bu arşivlere inemez, buna gücü yetmez. Arşive inip bilgi almak aslanın ağzından bilgi almaya benzer, çok zordur. Dolayısıyla buradaki insanlar çok mühim işler yapmışlardır. Ben denize bir vefa borcu düşer. 'Siz bu eserleri yazdınız, biz de bu eserleri kullanıp sonraki nesillere aktarıyoruz' diyerek vefa borcumuzu ifade ediyoruz. Osmanlı’da doğup öğrenimini Osmanlıca yapmış kişilerden seçtim. O arşivlere rahatlıkla inebilecek insanlardan seçtim. Buradakilerin çoğu 1910dan önce doğmuştur." dedi.Bize düşen görevin, kültür ve medeniyeti oluşturan kişilerin bize aktardıklarını diğer nesillere aktarmak olduğuna değinen İl Kültür Turizm Müdürü Kamil Özer, "Kültür ve medeniyetin olduğu şehirdeki bu sorumluluğumuz birçok şehirdeki birçok insandan daha ağır olabilir. Köklü şahsiyetler diye bahsedilen bu kitapla yeni bir köprü kurulmuş oldu. Bizler bu köprüleri geliştirerek öteki nesillere yardımda bulunabiliriz diyorum. Kültür turizm müdürlüğü olarak hocamıza destek olmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"ÇOCUKLARA KÖPRÜ OLMAK LAZIM"

Temel meselenin insanı yetiştirmek olduğunu söyleyen Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Ali Reisoğlu, "Konuşmam biraz zor olacak ama konuşmamdan daha zor bir şey var. Ben burada arkadaşlarımla birlikte bunu duyunca öğretmen akademisiyle beraber 18 kişiyle gidelim. Sonra kalabalık olur deyip 4 kişi geldik. Yaşadığımız dünyada çocukların başkalaşma oranı hızla artıyor. Çocuk bir aileden kolaylıkla ayrılabiliyor. Çocuğu aileden ayıran güçler ve kaynaklar çocukları etkileyebiliyor. Öğrenciyi yetiştirmek daha zor hale geldi. Köprü olmak lazım, yol olmak lazım ve çocuğun annesinin babasının kültüründen heba olmasını engellemek lazım. O anlamda köprü şahsiyetler kitabı bizim için önemli. Böyle bir çalışmayı düşündüğü için hocama teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.


"YENİ NESLİN AKRANLA DEĞİL EKRANLA BÜYÜDÜĞÜ BİR DÖNEMDEYİZ"

Kültürel çalışmaların çok önemli olduğu bir dönemde yaşıdığımıza değinen  Bursa Büyükşehir Başkan Vekili Fethi Yıldız, "Toplumda gerçekten dokunmadığımız bir grup kalmadı. İnşallah önümüzdeki dönem hizmetlere devam edebiliriz. Eser oldukça geniş kitlelere hitap eden bir eserdir. Evet çok zor bir dönem. Yeni neslin akranla değil ekranla büyüdüğü bir dönemdeyiz. Bir millet geleneğini göreneğini tarihini unutursa, coğrafyasını başkası çizer. Özellikle geçtiğimiz yıllarda evinde kütüphane olan çocukların emsallerine göre 1-0 önde olduklarına dair birleşmiş milletler bir yazı paylaştı. İslam coğrafyası çok zor günler yaşıyor. Bu tür kitaplar ve eserlerle bu zorluktan çıkıp gelecek nesillere örnek olabileceğimizi düşünüyorum." dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.