Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye "Yeşil OSB" yatırımlarını hızlandırıyor

İMES Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Onur Kesici, "2053'te 'Sıfır Karbon' hedefimizin hayata geçirilmesi için ülkemizde her geçen yıl 'Yeşil OSB' kavramı ciddi şekilde önem kazanacak" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 11:55
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 11:55
Kaynak: AA
Türkiye "Yeşil OSB" yatırımlarını hızlandırıyor

"Yeşil OSB"lerle endüstriyel faaliyetlerin çevresel etkilerini en aza indirilmesinin ve doğal kaynakların korunmasının hedeflendiği bilgisini veren Kesici, "Yeşil OSB"lerin, atık yönetimi, enerji verimliliği, su tasarrufu, yeşil altyapı, çevresel iyileştirmeler ve sürdürülebilir ulaşım gibi alanlarda öncü uygulamaları teşvik ettiğini, böylece işletmelerin çevresel etkilerini azaltmaları ve topluma daha fazla değer katmalarının sağlandığını ifade etti.

Kesici, "Yeşil OSB kavramı, Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu çerçevesinde; kaynak ve enerji verimliliği, yalın üretim, endüstriyel atık işbirliği ve çevreye duyarlı uygulamaları ile öne çıkan çevresel, ekonomik, sosyal ve yönetimsel açıdan Bakanlıkça belirlenen kriterler çerçevesinde Türk Standardları Enstitüsü tarafından sertifikalandırılan OSB'leri ifade etmektedir." şeklinde konuştu.

Dünyada iklim krizinin önüne geçmek adına 2015 Eylül'de Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda belirlenerek yürürlüğe girdiğini aktaran Kesici, "2016'da Paris Anlaşması imzalandı ve Türkiye de 175 ülkeyle birlikte bu anlaşmada yer aldı. Bu kapsamda yeşil dönüşüm hedefinin en önemli ayaklarından biri de 'Yeşil OSB' olmak." dedi.

Kesici, "Yeşil OSB"nin uluslararası anlaşmalar dahilinde yasal zorunluluk olduğunu belirterek, "Bu zorunlulukları yerine getiren firmalar ve OSB'ler ekonomik anlamda ciddi bir hibe ve teşvik imkanından faydalanma şansına sahip olacak ve Avrupa'nın Sınırda Karbon Emisyonu Uygulaması'nın başlamasıyla beraber 'Yeşil OSB' kavramı önem kazanacaktır. Aynı zamanda Türkiye olarak 2053'te 'Sıfır Karbon' hedefimizin hayata geçirilmesi için ülkemizde her geçen yıl 'Yeşil OSB' kavramı ciddi şekilde önem kazanacak." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.