Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türk savunma sanayii ekonomiye de güç katıyor

Borsa İstanbul'da işlem gören Türk savunma sanayii şirketlerine yenileri ekleniyor. Finansal piyasalar ve yatırımcılar da savunma sanayii şirketlerinin bu yolculuğuna ilgi gösteriyor.

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2024 12:04
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2024 12:15
Kaynak: AA
Türk savunma sanayii ekonomiye de güç katıyor

Borsada işlem gören Türk savunma sanayii şirketlerine robot teknolojileri ve sistem entegrasyonu alanında öne çıkan Altınay Savunma Teknolojileri ekleniyor.

Türk savunma sanayii şirketleri, faaliyet alanlarındaki başarılarını finansal piyasalara taşıyıp buradaki kazanımlarla gelişimlerini sürdürmeyi hedefliyor. 

Son olarak çeyrek asrı aşan mühendislik deneyimiyle savunma teknolojilerine yönelik proje ve ürünler geliştiren Altınay Savunma Teknolojileri, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) onay aldı.

Altınay Savunma Teknolojilerinin halka arzında konsorsiyum lideri olarak TSKB, konsorsiyum eş liderleri olarak ise Ziraat Yatırım ve Yatırım Finansman görev alacak.

Birim pay fiyatı 39,30 lira olarak belirlenen Altınay Savunma Teknolojilerinin halka arz büyüklüğünün yaklaşık 2,3 milyar lira, halka açıklık oranının ise yüzde 25 olması öngörülüyor. Halka arz kapsamında 58 milyon 823 bin 530 nominal/adet hisse satışa sunulacak.

Deniz Sistemleri

HAVADA, KARADA, DENİZDE TEKNOLOJİ GELİŞTİRİYOR

Altınay Savunma Teknolojileri; hareket kontrol sistemleri, insansız sistemler, deniz sistemleri, silah sistemleri, mühimmat imha ve kritik üretim sistemleri alanlarında geleceği tasarlayacak projelere imza atıyor. Yurt içi ve yurt dışındaki kamu, özel sektör paydaşlarına ürün ve teknolojiler sunarak, kritik projelerin de yükleniciliğini üstlenen şirket, oluşturduğu yüksek katma değer ile başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu öncelikli teknolojileri hayata geçiriyor.

Robotik, makine, yazılım, elektrik ve elektronik, otomotiv gövde üretim teknolojileri, enerji depolama, savunma ve havacılık konularında 10 milyon saati aşan AR-GE ve ÜR-GE birikimi bulunan Altınay Savunma Teknolojileri, Türkiye için oldukça önemli olan Altay Tankı, milli muharip uçak KAAN, milli gemi MİLGEM gibi çeşitli projelerde yer alıyor. Şirket, halka arz süreci ile birlikte küresel bir oyuncu olma hedefiyle kabiliyet ve imkanlarını artırma yolunda çalışmalarına devam ediyor.

ABD: Rus Su-27 uçağı Karadeniz'de ABD'ye ait MQ-9 İHA'sını çarparak düşürdü

İHA'LARDAN KAAN'A

Altınay Savunma Teknolojilerinin 2019 yılında döner kanatlı İHA'ların kavramsal tasarımından üretim ve entegrasyonuna kadar tüm aşamaları hayata geçirmek amacıyla kurduğu DASAL Havacılık Teknolojileri, Altınay Savunma ve ASELSAN ortaklığı ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Şirketin bir başka bağlı ortaklığı olan ve 2019'da TUSAŞ ortaklığıyla kurulan TAAC Havacılık Teknolojileri ise havacılık standartlarındaki kritik uçuş kontrol sistemleri, iniş takımı sistemleri ve test sistemlerinin yerli ve milli olarak geliştirilmesi konularında çalışmalar gerçekleştiriyor. Milli muharip uçak KAAN için geliştirdiği iniş takımı projesinde ana yüklenici olarak görev alan TAAC, yurt dışı pazarına da açılarak küresel oyuncu olma yolunda ilerliyor.

Türk savunma sanayisi Borsa'ya da güç katıyor - Bursa Hakimiyet

YENİ TESİSLE ÜRETİM KABİLİYETİ ARTACAK

Kara, deniz ve hava platformlarına yönelik anahtar teslim çözümleri, teknolojik ürünleri ve kritik alt sistemleri ile yerli ve milli çözümler üreten Altınay Savunma Teknolojileri, Türkiye'nin savunma endüstrisine ve ulusal güvenliğe sağladığı katkıyı artırmayı hedefliyor.

Şirket, Kocaeli Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde savunma ve havacılık sanayiine yönelik tasarlanan 12 bin 500 metrekare kapalı alana sahip yeni tesisiyle Türkiye'nin savunma sektöründeki üretim kabiliyetlerini geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.