Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ticaret Bakanlığına otomotiv piyasasına devrim niteliğinde düzenleme

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründe yaşanan stokçuluk ve fahiş fiyatlarla mücadele etmek için büyük bir adım atıyor. Yeni düzenlemelerle, otomobil alıcıları ve bayiler için önemli değişiklikler öngörülüyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2024 14:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 14:11
Kaynak: Reyhan Özbakır
Ticaret Bakanlığına otomotiv piyasasına devrim niteliğinde düzenleme

Bakanlık tarafından hazırlanan taslak metne göre, bayilere araç tahsisinden sonra zam yapılması yasaklanacak ve ön ödemede sınırlamalar getirilecek. Araç bayileri, taşıtın üretici veya distribütör tarafından yetkili satıcıya tahsis edildiği andan itibaren 15 gün içinde taşıtı alıcıya teslim etmek zorunda kalacaklar.

Yabancı markaların Türkiye'deki satış ve dağıtımını yapan distribütörlere de önemli yükümlülükler getiriliyor. Distribütörler, bayiler arasında rekabeti bozabilecek uygulamalardan kaçınacak ve fiyat değişikliklerini bayilere en az 3 gün önceden bildirmek zorunda kalacaklar.

“ŞEFFAF VE TÜKETİCİ ODAKLI BİR YAPI”

Konu ile ilgili Herkes Duysun’a konuşan galeri ve araç kiralama işletmecisi Yunus Bilen, Ticaret Bakanlığının bu düzenlemeleriyle otomotiv piyasasında daha adil, şeffaf ve tüketici odaklı bir yapı oluşturmayı hedeflediğini vurguladı. Bu düzenleme ile sektördeki dengeleri yeniden şekillendirerek tüketicilerin haklarını korumaya çalıştığını ileten Bilen, “Bizim için sıkıntı yok, biz müşterilerimizin memnuniyeti açısından olumlu bir durum söz konusuysa destekçisi oluruz.” diye kaydetti.

İKİNCİ EL PAZARINA DÜZENLEME

Bilen, İkinci el otomobil piyasasına yönelik düzenlemelerin ise  internet ortamında ikinci el araç satışı yapan kişi ve şirketleri kapsadığını belirtti. Bu düzenlemelerle, tüketici mağduriyetinin önüne geçilmesi ve şeffaf bir piyasa ortamının oluşturulması hedeflendiğini vurgulayan Bilen, işletmelerin 8 yaş ve 160 bin kilometrenin altındaki taşıtlar için sunulan fiyat teklifi ile son teklif arasındaki farkın yüzde 5'ten fazla olmaması gerekeceğini ifade etti.

Kaynak: Reyhan Özbakır

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.