Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Taşra teşkilatına tasarruf ayarı! Bakan Şimşek talimatı verdi

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, tasarruf tedbirleri kapsamında taşra teşkilatlarında yeniden yapılandırma çalışmalarına başladı. Bakan Şimşek, bu önlemler kapsamında mal müdürlüklerinin büyük bölümünün kapatılacağını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 11:20
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 11:24
Kaynak: Gülsüm Yıldırım
Taşra teşkilatına tasarruf ayarı! Bakan Şimşek talimatı verdi

Kamuda tasarruf ve verimlilik çalışmaları kapsamında mal müdürlüklerinde yapılacak çalışmaya ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Şimşek, Bakanlığına bağlı mal müdürlüklerinin yeniden yapılandırılması talimatını verdiğini söyledi. Buna göre, ilk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere 300 malmüdürlüğünü kapatılacak.

Bakan Şimşek duyurdu: 300 malmüdürlüğü kapatılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf ve verimlilik çalışmaları kapsamında da malmüdürlüklerinde yapılacak düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakanlığının taşra teşkilatlardan birisi olan malmüdürlüklerinin, muhasebe ve diğer saymanlık hizmetleri sunduğunu belirten Bakan Şimşek, “Tasarruf tedbirlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Genelgesi'yle birlikte Bakanlığıma bağlı malmüdürlüklerinin yeniden yapılandırılması talimatını verdim. İlk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere 300 malmüdürlüğünün kapatılması sağlanacak. Malmüdürlüklerinin yaptığı görevler, bundan böyle hizmet birleştirilmesiyle il merkezlerinden veya belirli kriterlere göre seçilmiş başka bir malmüdürlüğümüz tarafından yerine getirilecek.” şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek duyurdu: 300 malmüdürlüğü kapatılacak - Haber37

“GEREKSİZ HARCAMALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK”

Kamuda tasarruf çalışmalarıyla, taşra teşkilatlarına tahsis edilen kaynaklarda bir tasarruf elde edileceğini söyleyen Şimşek, “Kaynaklar daha verimli kullanılacak, gereksiz harcamalar önlenecek. Hizmet kalitesinin artırılması kapsamında muhasebe hizmetlerinin merkezden, modern bilişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesi, iş süreçlerin hızlanmasını ve hata oranlarının azalmasını sağlayacak. Böylece vatandaşlarımıza sunulan kamu hizmeti kalitesi daha da yükselecektir.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan tasarruf hamlesi: Taşra birimleri  kapatılacak | Ekonomi

Bu kapsamda iş gücü yönetiminin önemine de dikkati çeken Şimşek, şu ifadelere yer verdi:

“Yeni düzenlemeyle personel kaynaklarımız daha verimli kullanılacak ve çalışanlarımızın yetkinliklerine uygun alanlarda istihdam edilmesi mümkün olacak.

Böylece iş gücü verimliliği daha da artırılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak taşra teşkilatlarımızın yeniden yapılandırılmasıyla ülkemiz kamu mali yönetim sistemine önemli katkılar sağlanacağına inanıyoruz. Tasarruf tedbirlerine ilişkin genelge kapsamında kamu hizmetlerinde etkinlik ve verimlilik için biz de Bakanlık olarak önemli bir adım atmış olduk.

Bakanlığım bünyesindeki bu faaliyetlere devam edeceğim. Teknoloji ile kamuyu küçültürken, hizmet kalitesinden de ödün vermeyeceğiz, müdürlüklerimizin bugüne kadar yürüttüğü hizmetlerde hiçbir şekilde aksama olmayacak.”

Kaynak: Gülsüm Yıldırım

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.