Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

EYT'yi gün farkıyla kaçıranların tepkisi büyük: 8 Eylül 1999 sonrası sigortalılar mağdur mu oldu?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde 1 günle 17 yıl kaybedenler haklarını aramaya devam ediyor. EYT ile ilgili İşçi Haklarını Koruma Derneği (İŞÇİDER) Genel Başkanı İsmail Doru, Herkes Duysun'a açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2024 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 16:26
Kaynak: Gülsüm Yıldırım
EYT'yi gün farkıyla kaçıranların tepkisi büyük: 8 Eylül 1999 sonrası sigortalılar mağdur mu oldu?

EYT düzenlemesi ile 8 Eyül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olanlar emekli olabilirken, bu tarihten bir gün sonra sigorta girişi olanların 17-20 yıl bekleyecek olmasına tepkiler büyüyor.

İşçi Haklarını Koruma Derneği (İŞÇİDER) Genel Başkanı İsmail Doru, 8 Eylül 1999 tarihinden sonrası için büyük bir mağduriyet oluştuğuna dikkat çekti.

EYT NEDİR? KİMLERİ KAPSIYOR? | Alpser Hukuk Bürosu

"EYT'NİN ÇIKARILMASI DOĞRU DEĞİL"

EYT'nin, hayatın olağan akışına aykırı olduğunu söyleyen Doru, "2008 yasasında bir günle her şey değişiyor. Bu nedenle 2008 yasası ve emeklilik bağlanma oranları yüzde 28'lere kadar düştü. Bu yasa çıkmamış olsaydı, benim maaşım 11 bin liradan 19 bin 500 lira olmuş olacaktı. Emeklilere şu an 10 bin lira maaş veriliyor ama kök maaş 7 bin lira. 2008 sonrası sigortalıların da emekli olduğundaki maaşı 5 bin 600 lira olacak. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir yasa ve uygulama olamaz. Şu ana kadar hiçbir siyasi partilerde, sendikalarda 2008 yasası ile ilgili bir konuşma olduğuna şahit olmadım. İşçi sınıfı bugüne kadar, hep haklarını sokaklarda aradı, hiçbir zaman b planı olmadı. Bu plan ise, her ilden bir bağımsız milletvekili olmasıdır. Böylelikle Meclis'te sesimizi duyabiliriz ve haklarımızı alabiliriz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gülsüm Yıldırım

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.