Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Damacana su fiyatları cep yakıyor: 1 bardak su 1 lirayı aştı

Gün geçtikçe artan maliyetler damacana su ücretlerini de olumsuz etkiledi. 19 litrelik damacana su fiyatları son bir yılda yüzde 100’ün üzerinde bir artış gösterdi. 1 bardak suyun fiyatı ortalama  1 lirayı aşıyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2024 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 14:19
Kaynak: Emine Pınar Turan Kahraman
Damacana su fiyatları cep yakıyor: 1 bardak su 1 lirayı aştı

Son bir yıl içerisinde damacana su fiyatlarında görülen yüksek artışlar, tüketiciler üzerinde ciddi bir etkler bırakmaya başladı. Artan maliyetlerin damacana su ücretlerine yansımasıyla birlikte, bu temel ihtiyaç ürününe erişim zorlaşmaya ve ekonomik sıkıntı yaşayan bireyler için daha da büyük bir sorun haline gelmeye başladı.DAMACANA SU FİYATLARI NEDEN BU KADAR ARTTI?

Plastik malzemelerin fiyatlarının yükselmesiyle birlikte damacana şişelerinin üretim maliyetleri de arttı. Ayrıca enerji ve işgücü maliyetleri de sektöre olumsuz etki etmeye başladı. Elektrik ve yakıt fiyatlarındaki artışlar ile çalışanların ücret taleplerinin karşılanması gerekliliği, damacana su şirketlerini marjinal kâr oranını düşürme noktasına doğru iter hale geldi.KALİTESİZ SU TÜKETİMİ TOPLUM SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Damacana su fiyatlarındaki bu büyük artışlar, tüketiciler üzerinde olumsuz etkiler de bırakıyor. Özellikle düşük gelirli bireyler için damacana su temin etmek giderek zorlaşıyor. Bu durum da sağlıklı ve güvenli içme suyuna erişim hakkını engelliyor. Su tüketiminin azalması veya kalitesiz kaynaklardan temin edilmesi, sağlık sorunlarına yol açıyor.

Kaynak: Emine Pınar Turan Kahraman

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.