Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

BYD'nin Türkiye yatırımına ilişkin basın toplantısı düzenlendi

BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun, BYD'nin Türkiye'deki 1 milyar dolarlık yatırımına ilişkin, "Dün Manisa'daydım, Manisa'da tesisin inşa edileceği ilgili alanı ziyaret ettik ve başlangıçta 150 bin araç kapasitesiyle yapılacak tesisin arsası genişlemeye müsait olarak planlandı. Buradaki tesiste, elektrikli ve plug-in hibrit modellerinin üretimi gerçekleştirilecek." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 17:14
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 17:14
Kaynak: AA
BYD'nin Türkiye yatırımına ilişkin basın toplantısı düzenlendi

Dünyanın lider elektrikli araç üreticisi BYD'nin Türkiye'de yatırım kararı almasına ilişkin, BYD Türkiye tarafından, ALJ Türkiye ve Avrupa Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt ve BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun'un katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda yaptığı konuşmada Ergun, BYD'nin Türkiye marka tanıtımını geçen yıl ekim ayında yaptıklarını belirterek bugün gelinen noktada, BYD'nin yatırım kararının büyük önem taşıdığını söyledi.

Ergun, "BYD'nin devasa üretim tesisi, markanın Avrupa'da büyümesi için en önemli merkezlerden biri olacak. Manisa'da tesisin inşa edileceği ilgili alanı ziyaret ettik ve başlangıçta 150 bin araç kapasitesiyle yapılacak tesisin arsası genişlemeye müsait olarak planlandı. Buradaki tesiste, elektrikli ve plug-in hibrit modellerinin üretimi gerçekleştirilecek." diye konuştu.

BYD Türkiye'nin operasyonu başladığı günden bugüne ülkeye, BYD'nin üst yöneticileri tarafından birçok kez ziyaret gerçekleştirildiğini aktaran Ergun, "Her geldiklerinde Türkiye pazarına olan inançlarını çok kuvvetli dile getirdiler. BYD Başkanı Wang Chuanfu bayilerimize yaptığı ziyaretlerde bu niyetlerini kuvvetli söylemlerle dile getiriyordu. Biz ilk günden itibaren planlarımızı buna göre yaptık." ifadelerini kullandı.

BYD'nin Türkiye yatırımına ilişkin basın toplantısı düzenlendi -  Öğretmenler Sitesi

BYD'nin yatırım kararının, markanın Türkiye'de yeni bir döneme girmesini sağlayacağını belirten Ergun, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönemde BYD'nin çok agresif şekilde büyüyeceğini göreceğiz. Türkiye pazarında dengeleri çok hızlı bir şekilde değiştireceğiz. Tam elektrikli ve şarj edilebilir hibrit modellerimizle BYD çok hızlı bir büyüme elde edecek. Yatırım teşvik belgesi, Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra kasım-aralık aylarında araçlarımızı daha ulaşılabilir bir şekilde sunmaya başlayacağız. Bu da BYD'nin 2024 yılını 10 bin adetler civarında tamamlamasını sağlayacak. Sonraki yıl ise bunun en az 3 katını satacak kadar potansiyele sahip olacağız. Model sayılarımız da hızla artacak. Aynı zamanda üretim planlamalarına bağlı olarak yıl sonunda BYD ATTO 3 ve SEAL U DM-i modeline ek olarak elektrikli bir modeli daha sunmayı planlıyoruz. Agresif büyümeyle birlikte markamız 3 yıl içerisinde binek otomobil pazarında Türkiye'de en çok tercih edilen ilk 3 marka arasında yer alacak."

Ergun, BYD'nin çok hızlı hareket eden bir marka olarak 2026'nın sonuna kadar üretim yatırımını tamamlamak üzere bir sözleşme imzaladığını, bununla birlikte markanın bu üretimi çok daha erken bir süreçte başlatmak üzere çalışmalar yaptığını dile getirerek "Mevcut pazar dengelerinin değiştiği bir dönemde Türk tüketicisine uygun modelleri satışa sunacağız. Bizim bugün sınırlı sayıda sattığımız tüm modellerimizden tüketici çok mutlu. Pazarda memnuniyet açısından üst noktalarda yer alıyoruz. Diğer yandan bayilikle ilgili de çok fazla talep alıyoruz ve bayi adetlerimiz de hızlı bir şekilde artmaya devam edecek. Yıl sonunda bayi adedimizi 20'ye, önümüzdeki yıl ise 40'ın üzerine çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

İsmail Ergun, ayrıca yatırım anlaşma kararının Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından BYD'nin diğer Çin markalarına uygulanan yüzde 40'lık ilave gümrük vergisinden muaf tutularak satışına devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.