Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ankara'da ek zam mesaisi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, tüm bakanlıkların Personel Genel Müdürleri ile yaptığı toplantısının detayları ortaya çıktı. O toplantıda memur emeklisine seyyanen zam, 3600 ek gösterge gibi kritik konular gündeme geldi.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 09:43
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 09:43
Kaynak: Haber Merkezi
Ankara'da ek zam mesaisi!

Aralık ayında asgari ücret zammı ile başlayan maraton devam ediyor. Asgari ücretin ardından yüzde 37,57’lik enflasyon oranında zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak artışı da 11,68’lik ek zam ile memur ve memur emeklileri gibi yüzde 49,25 oldu. Böylelikle 7.500 TL olan taban maaş ise 2.500 TL artırılarak 10.000 TL'ye yükseltildi.

Ankara'da kritik ek zam toplantısı! Bakan Işıkhan herkesi çağırdı detaylar netleşti

Emekliler için bu çalışmalar yapılırken kamu işçileri ile ilgili de önemli bir ek protokol imzalandı. Bu ek protokol ile kamuda çalışan 700 bin işçinin sözleşme tarihlerindeki farklılıktan kaynaklanan mağduriyetler giderildi ve tüm kamu işçilerinin zam oranlarının Ocak ayından geçerli olarak uygulanması sağlandı. Böylece aradaki maaş farklılıkları da giderildi.

Yapılan görüşmeler sonrasında kamuda çalışan 700 binden fazla işçinin mali ve sosyal haklarının belirlendiği, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü yenilendi. Ek protokolle işçilere, yüzde 13 ek zam yapılmış oldu.

Bu da maaşlara ortalama 5 bin lira zam olarak yansıdı. Söz konusu iyileştirmeden 237 bin işçinin yararlanması bekleniyor. Bu ek protokol hayata geçirilirken bir yandan da kamu işçilerinin ilave tediye (ikramiye) ödemeleri gerçekleştirildi.

Ankara'da kritik ek zam toplantısı! Bakan Işıkhan herkesi çağırdı detaylar netleşti

Çalışma ve emeklilik hayatı için alınan kararlar peş peşe uygulamaya konulurken, şimdi ise emekliler için ikramiyelerinin artırılması yönünde çalışmalar başlatıldı. Yapılacak düzenlemeler arasında memura 3600 ek gösterge düzenlemesi, ev kadınlarına sosyal güvence ve prim desteği ile küçük esnaf için Bağ- Kur primlerinin 9 binden 7.200 güne düşürülmesi gibi konular bulunuyor.

ANKARA'DA KRİTİK TOPLANTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tüm bakanlıkların Personel Genel Müdürleri ile bir araya geldi.

Burada bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan 4 milyondan fazla kamu görevlilerinin durumları ele alındı. Kamu işçileri için hangi iyileştirmelerin yapılacağı konusu gündeme geldi. 

Ankara'da kritik ek zam toplantısı! Bakan Işıkhan herkesi çağırdı detaylar netleşti

Yine kamuda 1. Dereceye ulaşmış memurların 3.600 ek göstergeye kavuşturacak düzenleme üzerinde de duruldu. Ayrıca memur emeklileri için hangi iyileştirmeler yapılabilir konusu da masada yer aldığı öğrenildi.

Bilindiği gibi 2023 yılının temmuz ayında memur maaşlarına oransal artışın yanı sıra 8 bin 77 liralık bir seyyanen zam yapılmıştı. Ancak memur emeklileri bu artıştan yararlanamamıştı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.