Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ABD’nin en büyük ticaret organizasyonu ‘Trade Winds Forumu’, İstanbul’da yapıldı

ABD Ticaret Bakanlığınca her yıl gerçekleştirilen, Türkiye'nin 16 yıl sonra yeniden ev sahipliği yaptığı ve 300'den fazla yerli ve yabancı temsilcinin katılımıyla İstanbul'da düzenlenen "Trade Winds Europe/Eurasia" forumu sona erdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 12:06
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 12:06
Kaynak: AA
ABD’nin en büyük ticaret organizasyonu ‘Trade Winds Forumu’, İstanbul’da yapıldı

Katılımcılar, deneyimli sektör profesyonellerine ve devlet kurumlarından uzmanlara erişim imkanı yakalamanın yanı sıra ABD’nin "ticari diplomatları" ile birebir görüşme, en iyi endüstri potansiyellerini keşfetme, ABD'li ve küresel şirketlerle yeni bağlantılar kurma gibi imkanları yakaladı.

İstanbul’da gerçekleştirilen ana programın yanı sıra İtalya, Romanya, Danimarka, Polonya ve Kazakistan’da da yan etkinlikler düzenlendi.

2008 yılında ilki gerçekleştirilen Trade Winds forumu, o tarihten beri değeri 3,7 milyar doları aşan, yaklaşık 600 ayrı iş anlaşmasının yapılmasını doğrudan destekledi.

Şirketlerin dünya çapındaki belirli pazarlar veya bölgelerde büyüme ve görünürlük elde etmelerine yardımcı olmak için tasarlanan ve 3 gün süren etkinliğe katılan ABD'li firmalar çoğunlukla enerji, havacılık ve savunma, güvenlik, elektronik, sağlık ve uydu teknolojileri sektör temsilcilerinden oluştu.

ABD liderliğindeki ticaret misyonu ve iş geliştirme forumu

ABD Ticaret Bakanlığının Türkiye ve İstanbul'u konum olarak seçmesi, yatırımcılara ve iş dünyasına önemli, güçlü ve teşvik edici bir mesaj olarak görülüyor.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh, yaptığı açıklamada, ABD Ticaret Bakanlığının Trade Winds'i İstanbul'da başlattığını, bugüne kadar geri döndüğü tek ülkenin Türkiye olduğunu ve bunun, Türk ekonomisinin çeşitliliği ve potansiyeli hakkında çok şey anlattığını ifade etti.

Eadeh, "Otomotiv, bilgi teknolojileri, siber güvenlik ve yeşil enerji gibi sektörlerden 120 ABD'li işletmeyi ağırlamaktan memnuniyet duyduk ve bu işletmeler Türk şirketleriyle ortaklıklar keşfetmek üzere işletmeler arası toplantılara katılıyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

ABD hükümetinin 2008'den bu yana dünyanın dört bir yanındaki Trade Winds etkinliklerinde bu türden 4 bin 500 iş görüşmesine aracılık ederek 4 milyar dolar değerinde 600'den fazla anlaşma yapılmasını sağladığına işaret eden Eadeh, şunları aktardı:

"Trade Winds 2024'ten de başarılar bekliyoruz. Trade Winds gibi etkinliklere ve Washington'da yapılacak SelectUSA zirvesine katılımın yüksek olması, ABD ile Türkiye arasındaki ticaretin ikili ilişkilerimizde oynadığı kritik rolü göstermektedir. Ortak refah, iyi ilişkilerimizin temelini oluşturmaya devam ediyor."

AmCham Türkiye Başkanlığına Tankut Turnaoğlu seçildi - İş-Yaşam Haberleri

"DÜNYADA ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜMÜN YAŞANMASINA TANIKLIK ETTİĞİMİZ YENİ BİR DÖNEM YAŞIYORUZ"

AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu da ABD hükümetinin düzenlediği en büyük yıllık ticaret misyonu ve iş geliştirme forumu olan Trade Winds Avrupa-Avrasya Forumu’nun, 16 yıl aradan sonra tekrar Türkiye’de gerçekleştirilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

ABD Ticaret Bakanlığı liderliğinde gerçekleştirilen bu forumun iki ülke ilişkilerinin ivme kazandığı bu yeni dönemin en dikkati çekici göstergelerinden biri olarak ortaya çıktığını aktaran Turnaoğlu, "Amerika’dan enerji, havacılık, savunma, güvenlik, elektronik, sağlık gibi sektörlerden 150 Amerikalı şirketin katıldığı etkinlikte, aynı zamanda bölgedeki 30 farklı pazardan katılan ziyaretçiler, bölgedeki ticareti ilişkileri geliştirmek amacıyla ABD ticari diplomatları ile birebir görüşme ve Amerikalı şirketlerle bağlantı kurma imkanına sahip oldu." dedi.

Turnaoğlu, AmCham Türkiye olarak ilgi ve katılımın son derece yoğun olduğu bu forumun partneri ve platin sponsoru olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirerek, "Teknolojinin geldiği noktada dünyada önemli bir dönüşümün yaşanmasına tanıklık ettiğimiz yeni bir dönem yaşıyoruz. Bu yaklaşımımız çerçevesinde forum kapsamındaki ilk oturumda 'Kapsayıcılığı ve İnovasyonu Teşvik Etmede Yapay Zekanın Gücü' konulu 'Empower Her' panelini düzenledik." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.