Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MEB'de, yeni müfredatı destekleyecek "dijitalleşme" mesaisi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) kamuoyunun görüşüne açılan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredat taslağı ile getirilecek "beceri" odaklı ve "değerler" temelli eğitime geçişin kolaylaştırılması için yapay zeka teknolojileri, üç boyutlu yazıcılarla desteklenmiş yenilikçi sınıflar ve EBA'da zengin içerikler kullanılacak.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 12:51
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 12:51
Kaynak: AA
MEB'de, yeni müfredatı destekleyecek "dijitalleşme" mesaisi

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Mustafa Canlı, yeni müfredat taslağında yer alan becerilerin desteklenmesi amacıyla eğitimde Fatih Projesi kapsamında yürüttükleri son çalışmalara ilişkin soruları yanıtladı.

Canlı, Fatih Projesi'nin örgün eğitim çağındaki bütün öğrencileri, öğretmenleri ve okulları kapsadığını, bugüne kadar okullara kurdukları 617 bin 500 etkileşimli tahtaya bu yıl 25 bin daha ekleneceğini, 12 bin 400 okulu fiber olmak üzere kırsalda uydu ile erişim verilenler haricinde tüm okulları yüksek hızlı internete kavuşturduklarını söyledi.

Kırsaldaki erişimi zor bölgelerdeki 1400 okulun uydu ile internet hizmeti aldığını kaydeden Canlı, 1500 eski bilgisayar laboratuvarını yenilediklerini, 1500 de yeni bilgisayar laboratuvarı kuracaklarını anlattı. Mustafa Canlı, ayrıca tüm derslerin disiplinlerarası yaklaşımla işleneceği "beceri" odaklı öğrenme etkinliklerinin yer alacağı üç boyutlu yazıcılarla desteklenmiş 500 yenilikçi sınıfın bu yıl kurulacağını ifade etti.

Genel Müdür Canlı, YEĞİTEK uzmanları olarak yeni müfredatın gerektirdiği becerileri geliştirme odaklı çalışmalar yaptıklarını, yeni müfredattaki değerler ve becerileri, Fatih Projesi'nde ürettikleri içeriklerde, simülasyonlarda, animasyonlarda, eğitsel videolarda "ana mihenk taşı" olarak kullanacaklarını belirtti.

Belirli bir bilgiye çevrim içi kaynaklardan bu kadar kolay ulaşabildiği bir dönemde, yeni müfredatla, okullarda öğrencilere bilgi yüklemek yerine öğretmenlerin temel bilgileri vererek beceri kazandıracakları bir sürecin amaçlandığına işaret eden Canlı, "Etkileşimli tahtalarımızda, EBA platformumuzdaki içerikler, etkinlikler, şu anda geliştirmekte olduğumuz yenilikçi sınıflar ve teknoloji odaklı öğrenme senaryoları gibi çalışmalar tam olarak bunu hedefliyor." diye konuştu.

Canlı, müfredatın hayata geçirilmesi ile öğrencilerin karar verme, problem çözme ve eleştirel düşünme gibi becerilerinin geliştirilmesi, proje çalışmalarının hayata geçirilmesi ve etkinlik düzenleyebilmeleri için yardımcı dijital kaynaklar hazırladıklarını anlattı.

MEB yeni müfredatı dijitalle destekleyecek

"BU SENE HEDEFLENEN 750 CİVARINDA ETKİLEŞİMLİ İÇERİĞİN 158'İNİ TAMAMLADIK"

Genel Müdür Canlı, EBA'da bütün ders içerikleri için eğitim materyali üretilmesini amaçladıklarını, bu sene hedefledikleri 750 civarında etkileşimli içeriğin 158'ini tamamladıklarını ve EBA'ya yüklediklerini ifade etti. Bu kapsamda, iki bin öğretim içeriği üretmeyi hedeflediklerini dile getiren Canlı, "Birinci sınıftan sekizinci sınıfa yani temel eğitim ve orta öğretim düzeyindeki bütün içerikleri EBA'da tamamlayacağız. Daha sonra lise düzeyine geçeceğiz." dedi.

MEB yeni müfredatı dijitalle destekleyecek

ÖBA'DA TÜM ÖĞRETMENLERE TEKNOLOJİ EĞİTİMLERİ SUNULUYOR

Fatih Projesi kapsamında, öğretmenlerin eğitim alabilmeleri için Öğretmen Bilişim Ağı'nda (ÖBA) 47 dijital beceri eğitim başlığının bulunduğunu hatırlatan Canlı, öğretmenlerin dijital yeterlik çerçevesini Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü ile belirlediklerini, şu anda öğretmenlerin belirlenen 10 yeterlik çerçevesinde alacakları eğitimlerin içeriklerini hazırladıklarını anlattı. Mustafa Canlı, "2025 yılı başı itibarıyla en az 200 bin öğretmenimizle başlayacak bir çalışmayla dijital yetkinliklerini en üst seviyeye çıkarmak için uzaktan, yüz yüze ve hibrit eğitimler sunmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.