Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ürdün Kralı II. Abdullah: "Gazze'ye gitmesi gereken yardımları ateşkesi bekleyemez"

Ürdün Kralı II. Abdullah, Gazze'ye acil insani yardımın ele alındığı konferansta yaptığı konuşmada, "Gazze'deki uluslararası insani yardım ciddi şekilde yetersiz kaldı, yardımların ulaştırılması her düzeyde engellerle karşı karşıya kaldı. İnsani yardım ulaştırılması ateşkesi bekleyemez" diyerek yardımların ulaşmasının en etkili yolunun kara koridoru olduğunu vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2024 16:13
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 16:13
Kaynak: İHA
Ürdün Kralı II. Abdullah: "Gazze'ye gitmesi gereken yardımları ateşkesi bekleyemez"

Ürdün'ün başkenti Amman'ın batısındaki Ölü Deniz bölgesinde bulunan Kral Hüseyin bin Talal Kongre Merkezi'nde Mısır ve Birleşmiş Milletler (BM) ile ortaklaşa "Gazze Şeridi'nde acil insani müdahale" konulu uluslararası konferans gerçekleştirildi. Uluslararası toplumun Gazze Şeridi'ndeki insani felakete müdahalesinin güçlendirilmesi hedeflenen konferansa Ürdün Kralı II. Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres başta olmak üzere Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve çok sayıda ülke lideri ile insani yardım kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

“İNSANİ YARDIM ULAŞTIRILMASI ATEŞKESİ BEKLEYEMEZ”

Ev sahibi Ürdün Kralı II. Abdullah yaptığı konuşmada, “Bugün insanlık tarihinin kritik bir dönüm noktasındayız. Ortak vicdanımız şu anda Gazze'deki felaketle sınanıyor. İnsanlığımız tehlikede. Gazze halkı, 8 aydır hiç durmadan 20 yılı aşkın bir süredir yaşanan diğer çatışmalardan çok daha büyük bir ölüm ve yıkımla karşı karşıya kaldı. Ufukta kıtlık görünüyor. Refah'ta askeri operasyonun başlaması, kötü olan mevcut durumu daha da kötüleştirdi ve yaklaşık 1 milyon Gazzeli, gıda, su, barınak ve ilaca erişimden mahrum bırakılarak bir kez daha zorla yerinden edildi. Güvenlik arayışı içinde defalarca yerlerinden edilenler bile hedef alınıyor” ifadelerini kullandı. Kral II. Abdullah, “Gazze'deki uluslararası insani yardım ciddi şekilde yetersiz kaldı, yardımların ulaştırılması her düzeyde engellerle karşı karşıya kaldı. İnsani yardım ulaştırılması ateşkesi bekleyemez ve herhangi bir tarafın siyasi gündemine konu olamaz” ifadelerini kullandı.

Ürdün Kralı 2. Abdullah: Müsterih olun, ülkedeki fitne sona ermiştir |  Euronews

“GAZZE'YE YARDIMLARIN ULAŞMASININ EN ETKİLİ YOLU, KARA KORİDORUDUR”

Gazze halkının uluslararası toplumdan abartılı bir şey beklemediğini, somut eylem beklediğini vurgulayan Kral II. Abdullah, acil olarak 4 kritik konuya odaklanmaları gerektiğini söyledi. Kral II. Abdullah, “Birincisi, sahadaki tüm tarafların katılımını sağlayacak güçlü bir koordinasyon mekanizmasına ihtiyaç var. Sahadaki aktörler arasındaki çatışmaların etkili bir şekilde sona erdirilmesi, yardım kuruluşlarının güvenli, yeterli ve sürdürülebilir bir şekilde hareket edebilmesi, organize olabilmesi ve görevlerini yerine getirebilmesi için kilit öneme sahiptir. İkincisi, kara koridoru. Gazze'ye yardımların ulaşmasının en etkili yolu, kara koridorudur ve bunun için acilen uluslararası kaynaklara ihtiyaç duyulmaktadır. Yardımların günlük olarak ulaştırılması için (savaş sonrası) yeterli sayıda kamyonun konuşlandırılmasına hazırlıklı olmalıyız. Gazze'de yüzlerce kamyona ihtiyaç var. Gazze'ye kara yoluyla sürekli bir yardım akışını etkili bir şekilde yürütmek için çok daha fazlasına ihtiyaç var. Bu kaynakları eyleme geçirmek için aylarca bekleyemeyiz. Bugün sahip olduğumuz şey, ihtiyacımız olandan çok uzak” şeklinde konuştu. Kral II. Abdullah, Ürdün’ün Gazze’ye havadan yardımları da süreceğini belirtti. Kritik konulardan üçüncüsüne değinen Kral II. Abdullah, “Gazze'ye yapılan yardımın miktarı ve niteliği esastır. Çünkü ilaç, su ve barınma malzemelerinin yeterli ve sürekli olarak sağlanması gerekmektedir. Yardım operasyonlarını hızlandırabildiğimiz anda gecikmeden yardım göndermek için yeterli stokun olmasını sağlamalıyız” ifadelerini kullandı. Kral Abdullah, “Son olarak, yüzlerce çocuğun hayatını kaybettiği ve yaralandığı, yerleşimci saldırıları, hareket kısıtlamaları ve ihlallerin yaşandığı Batı Şeria'da kötüleşen ekonomik, siyasi ve güvenlik şartlarına herkesin dikkatini çekmek istiyorum. Bugün kimse harekete geçmezse Batı Şeria'daki gerilimlerin bölge üzerinde yıkıcı etkisi olacak daha geniş bir çatışmaya dönüşebileceğinin farkında olmalıyız” ifadelerini kullandı. Kral II. Abdullah, “Gazze'yi terk edemeyiz, herkesin önceliği bu olmalı. Tarih bizi yaptıklarımıza göre yargılayacak. Bu, insanlığımızın ve samimiyetimizin bir sınavıdır” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.