Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Pakistan Başbakanı Şerif'ten "devlet terörü" açıklaması!

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, devlet terörünün tüm form ve tezahürlerinin açık şekilde kınanması gerektiğini belirterek, ekonomik kalkınmanın ön koşulunun militan faaliyetlerin yok edilmesi olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2024 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2024 15:00
Kaynak: AA
Pakistan Başbakanı Şerif'ten "devlet terörü" açıklaması!

Geo News televizyonundaki habere göre, Başbakan Şerif, Kazakistan'ın başkenti Astana'da "Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24. Devlet Başkanları Zirvesi"nde konuştu.

Şerif, bireyler, gruplar veya devletler tarafından işlenen teröre karşı kapsamlı şekilde mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayarak, devlet terörünün tüm form ve tezahürlerinin açık şekilde kınanması gerektiğini, ekonomik kalkınmanın ön koşulunun militan faaliyetlerin yok edilmesi olduğunu dile getirdi.

Evrensel olarak tanınan egemenlik, toprak bütünlüğü ve halkın kendi kaderini tayin hakkı ilkelerine saygı gösterilmesinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Şerif, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının bölgedekiler dahil olmak üzere uzun süreli tartışma konularının çözümü için bir çerçeve teklif ettiğine işaret etti.

Şerif, üstü kapalı olarak Hindistan ile Pakistan arasındaki Cammu Keşmir sorununa dikkati çekerek, BMGK kararlarının uygulanmamasının halka tahmin edilemeyen acılar yaşattığını kaydetti.

DÜNYAYA "AFGANİSTAN İLE İLİŞKİ KURMA" ÇAĞRISI

Şerif, uluslararası topluma yaptığı çağrıda, ekonomik ve kalkınma ihtiyaçlarının karşılanması için Afganistan'daki hükümet ile ilişki kurmalarını istedi.

Kabil yönetiminden terörün sona erdirilmesine yönelik rolünü oynamasını isteyen Şerif, son dönemdeki terör faaliyetlerinin herkes için büyük endişe kaynağı olduğunu ifade etti.

Şerif, barış ve istikrarın sağlanmasında ŞİÖ üyelerinin ortak çıkara sahip olduğunu söyledi.

Pakistan Başbakanı Şerif: Türkiye'nin düşmanı her zaman Pakistan'ın da  düşmanıdır

GAZZE'DE DERHAL ATEŞKES İLAN EDİLMELİ

Gazze Şeridi'ndeki duruma da değinen Şerif, İsrail'in ayrım gözetmeden attığı bombalarla on binlerce masum sivili öldürdüğünün altını çizdi.

Şerif, İsrail'in "barbarca" eylemlerini kınayarak, "derhal ve koşulsuz ateşkes" çağrısında bulundu.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.