Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gazze'deki "eğitim soykırımına" rağmen Filistinliler okumaya devam ediyor

İsrail'in Gazze'de 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırıları nedeniyle duran eğitim, Filistinlilerin çalışmalarıyla yeniden canlandırılmaya çalışılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 11:31
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 11:31
Kaynak: AA
Gazze'deki "eğitim soykırımına" rağmen Filistinliler okumaya devam ediyor

İsrail Gazze'de 7 aydır çok boyutlu bir soykırım işliyor. Bunun bir boyutunu ise "eğitim soykırımı" oluşturuyor. Hükümetin en son verilerine göre, 103 okul ve üniversitenin yerle bir edildiği, 309 okul ve üniversitenin ise kısmen zarar gördüğü Gazze'de Filistinliler okuma ve eğitim hakkından vazgeçmiyor.

Gazze'nin orta kesimindeki Deyr el-Belah'ta bu kapsamda umut vadeden bir proje hayata geçirildi. Binlerce yerinden edilmiş kişinin barındığı çadırların arasına "Oku" adıyla bir eğitim çadırı kuruldu.

Ruvvad el-Emel (Umudun Öncüleri) Eğitim ve Öğretim Merkezi öncülüğünde ve öğretmenlerin işbirliğiyle kurulan çadır, 7 aydır okula gidemeyen öğrencilerin yüzünü güldürdü.

Gazze'de eğitim soykırımı - Orta Doğu Haber

EĞİTİM ÇADIRINA İLGİ ÇOK BÜYÜK

Gazze'de 2018'de kurulan Ruvvad el-Emel Eğitim ve Öğretim Merkezi'nin sahibi olan eğitimci Şakir Durra, Gazze'de yerinden edilen çocukları eğitmek amacıyla bu projeyi hayata geçirdiklerini ve Gazze'deki tüm eğitim kurumlarının desteğini istediklerini söyledi.

Bulundukları barınma merkezinde yaklaşık 1000 öğrenci olduğunu söyleyen Durra, barınma merkezindeki çocukların hepsine eğitim verebilmek için çadırdaki eğitimi sabah 08.00 akşam 17.00-18.00 olacak şekilde düzenlemek istediklerini ifade etti.

Çadırın içinde birkaç sınıf ve çok sayıda öğrenci olduğunu söyleyen Durra, "Çocuklar ve aileleri sabahtan beri kayıt olmak için bekliyor. Büyük bir ilgi var. Bu fikrin ve projenin desteklenmesini istiyoruz. Bombardımana, Gazze'deki yıkıma ve zor şartlara rağmen hayatımızı sürdürmek ve çocuklarımızı Gazze'de eğitmek için çalışacağız." dedi.

Gazze'de eğitim soykırımı

İMKANSIZ DİYE BİR ŞEY YOK

Eğitim alanında birçok projeye imza atan ve 2021 yılında Küresel Öğretmen Ödülü'nü kazanan kimya öğretmeni Nuha Hillis de mümkün olduğunca çok öğrenciye ulaşabilmek için bu projeye destek verdiğini söyledi.

"İmkansız diye bir şey yoktur" sloganıyla yola çıktıklarını kaydeden Hillis, şöyle devam etti:

"Filistinli öğrencilerin eğitimsiz kalmasını istemiyoruz. Bu girişimin en güzel tarafı Gazze'nin her yerinden öğrenciye kucak açıyor olması. Girişimin başarılı olması öğrencilerin gösterdiği ilgiden belli. Öğrenciler sabah 05.00'te beklemeye başlıyor, hazırlanıyor."

İsrail'in Gazze'deki

FİLİSTİN HALKI HER DAİM OLDUĞU GİBİ EĞİTİMLİ VE KÜLTÜRLÜ KALACAK

Arapça öğretmeni Asil Mahmud ise öğrenciler yaklaşık 7 aydır ders görmediği için çok büyük açık oluştuğuna dikkati çekti.

Mahmud, çadırda, hava sıcaklığının yüksek olduğu ve imkanların kısıtlı olduğu bir ortamda ders vermenin zor olduğunu ancak halihazırda öğrencilere verebileceklerinin bununla sınırlı olduğunu dile getirdi.

Savaşın bitmesi ve öğrencilerin yeniden okul sıralarına dönmesi temennisinde bulunan Mahmud, "Filistin halkı olarak her daim olduğu gibi kültürlü ve eğitimli kalacağız." diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.