Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türk-İş Sendikası 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutluyor

Türk-İş Sendikası 34 üye işçi sendikası ile birlikte 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutluyor. Akın akın işçi ve vatandaşların geldiği kutlama yürüyüş ile başladı.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 10:08
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 13:04
Kaynak: Musa Yeşildağ
Türk-İş Sendikası 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutluyor

Türkiye genelinde Bursa merkezli kutlama kararını alan Türk- İş Sendikası, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda yürüyüş gerçekleşti.

Yoğun ilginin olduğu yürüyüş ardından, Fatih Sultan Mehmet hastane alanında kutlamalar başladı.

Farklı şehirlerden gelen işçileri taşıyan otobüsler kutlama alanına giriş yaptı.

Kutlamalar Ankara Seğmenler Kulübü'nün zeybek oyunuyla başladı.

Kutlamalara Türk-İş Sendikası bağlı sendikaların başkanlarinın yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilileri Veli Ağbaba Nurhayat Alcata Kayışoğlu ve Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltas Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey katıldı.

Kutlamaya katılan Türk-İş Genel Başkanı Yardımcısı ve Yol İş Başkanı Ramazan Ağar konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Tüm işçilere seslenerek tüm dünyadaki işçi kardeşlerimizle birlikte meydanlardayiz . Bugün burada birkez daha işçinin emekçinin sorunların üzerine konuşacağız emeklilerin hayat mücadelesinin anlatılacağı bir gündür. Unutulmasın ki, Türk işçisi devletinin yanında elinden geleni yapan bir karaktere sahiptir buna rağmen iş kazalarında işçilerimiz ölüyorlar, canımız pahasına ölmek istemiyoruz önce salgın deprem şimdide ekonomik sıkıntısı ile boğuşuyoruz. Zenginin daha zengin olduğu bu ekonomik adeletsizliğin kaldırılmasını istiyoruz."

Ayrıca Agar, "İşçimizin ekmeği küçüklürken müteahhidlerin vergi borçları ödeniyor. Ayrıca kamuda taşeron işçiler çalıştırılmaya devam ediliyor bun uygulamalara acilen son verilmesi ve vergide adelet sağlanması istiyoruz." diye kaydetti.Kıdem tazminatının ülke geneline gelmesi gerektiğini belirten Türk-iş Genel Başkanı Ergül Atalay, "6 Nisan 1952 Bursa'da kuruldu. Oturduğunuz evde yediğiniz ekmekte işçi var. Değerli kardeşlerim sendikalar işçiler hayata başlayacak derken büyük hayaller kurmuyorlat işçi ekonomik sıkıntı yaşayanlardan olur. Her alanda bedel ödemeye devam ediyoruz. Çoğu arkadaşımız yılda 11 maaş alıyor bu sistemin düzeltilmesi lazım bu vergi adaletsizliği bitmeli. Ayrıca kıdem tazminatını ülke geneline gelmesi için Türkiye geneli miting yapacağız.


Bursa'da 106 bin üyemiz var. Toplasan 500 bin aileyiz birlik olursak bu sorunları çözeriz. İşçinin örgütlenmesini belediye karışmasın siyaset karışmasın isteyen istediği sendikaya üye olsun. Vergiyi konuşuyorduk, taşeronu konuşuyorduk, şimdi enflasyon yüzünden hiç birşeyi konuşamıyoruz. Maalesef öyle bir noktaya geldik ki asgari ücret düzeyine yakın ücret alıyoruz .Sendikalar işçi ne dediyse onu yapmalıyız. Eylemse eylem, boykotsa boykot, örgütlenmemiz lazım. Beraber olmak durumundayız.
Gündemde asgari ücret var diyorlar ki zam var mı? Enflasyon öyle mi noktada küpün altı akıyor üstten ne kadar doldursan doldur altı delik . Asgari ücrete kesinlikle zam yapılmalı." dedi.


Ayrıca Atalay, "100 bine yakın taşeron işçisi kadro bekliyor. Üniversite mezunu tekniker çay dağıtıyor her anlamda sıkıntılar mevcut diye kaydetti. İşçilerin yeni bir anayasaya ihtiyacı var biz bu sorunları ancak işçi anayasası ile çözüme ulaştırabiliriz. Meclise ne kadar işçi kökenli vekil sokarsak o zaman başarılı oluruz. Çocuk işçi sorunu aldı başını gitti. 10 yaşında cocuklar ağır işlerde calisyor. Kadın iscileriniz var onlarda mobbing görüyor ayrica onları. İş hayatında devamı icin kreşler açılmalıdır. Bu yıl Bursa'da kutlama yapıyoruz ama seneye İstanbul'dayız seneye görkemli kutlama nasıl yapıyor herkese göstereceğiz." diye ifade etti.

Kaynak: Musa Yeşildağ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.