Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği neyi temsil ediyor?

Aylin Tekir'in moderatörlüğünde ve Gazeteci Yazar Mehmet Ali Ekmekçi'nin değerlendirmeleriyle ekrana gelen "Herkes Duysun" isimli gündem programına Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu konuk oldu.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 14:42
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 15:48
Kaynak: Aslı Yeşilyurt
Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği neyi temsil ediyor?

Aylin Tekir'in moderatörlüğünde ve Gazeteci Yazar Mehmet Ali Ekmekçi'nin değerlendirmeleriyle ekrana gelen "Herkes Duysun" isimli gündem programına Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu konuk oldu.

Tatlıoğlu, Mehmet Ali Ekmekçi’nin sorularını yanıtladı.

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, programda birliğin kurulma sürecinden, çıkış noktasından bahsetti, Tatlıoğlu, “Birlik 2013 yılında kuruldu. Ben o zamanlar belediye başkanıydım. Günün yorgunluğunu atmak için haberleri seyrederken gezi olaylarını ve gençlerimizin polislerimizi taşladıklarını gördüm. Ben de ‘Hiçbir Türk genci devletin polisini taşlamaz, bunlar bizim genlerimize, kültürümüze, kanunumuza ters. Birileri bizi birbirimize düşürüyor’ diye düşünerek yola çıkıp Türkiye’nin 81 ilini gezdim. Yörük Türkmen derneklerinin tamamıyla bir araya geldim. Aralarındaki ufak kırgınlıklarını bir kenara atıp, bu konuya odaklanmamız gerektiğini söyledim. Bu vatana sadece yukarıdaki siyasilerin değil, bizim de sahip çıkmamız, vatandaş olarak bir şeyler yapmamız gerektiğini belirttim. Birlik de bu fikirler ile yola çıkılıp kuruldu.” dedi.

“ULUSLARARASI BİR İŞ BİRLİĞİ TEŞKİLATI OLDU”

Tatlıoğlu, tıpkı Atatürk’ün zamanında Sivas, Erzurum gibi pek çok ilde kongreler gerçekleştirdiği gibi, kendilerinin de Ankara, İzmir, Bursa gibi illerde kongreleri olduğunu söyleyerek, “Bu kongrelerin sonunda da bir birlik kurma konusunda hemfikir olduk. 2016 yılında da derneklerin bir çatı altında toplanması amacıyla uluslararası bir birlik haline geldik. Uluslararası bir iş birliği teşkilatı olduk. Resmi kurumlar veya bakanlıklar da birliğimize üye oldu. Bizim şu anda Ankara’da birkaç bakanlıkla, Türkiye’de birkaç üniversitesiyle ve pek çok belediye ile iş birliği protokollerimiz var. 6 üniversitede de Yörük Türkmen Araştırma Merkezleri bulunuyor.” şeklinde konuştu.

 İrfan Tatlıoğlu, bu yapının ülkenin milli ve manevi değerlerine bakıp onları yaşatmak için kurulmuş bir birlik olduğunu ifade etti.

“DOĞUDA DERNEKLER KURULDUĞUNDA YAPININ RENGİ DEĞİŞTİ”

Doğu ve Güneydoğu'daki dernekler kurulduğunda o bölgedeki yapının renginin değiştiğini söyleyen Tatlıoğlu, “Orada insanların nasıl asimile edildiğini, kardeşin kardeşe nasıl vurulmak istendiğini fark ettik. Biz akademisyenler, bu işi bilenler, edindiğimiz bilgi ve belgelerle beraber çalıştaylar düzenlediğimizde orada insanlar kendini buluyor ve hürriyetlerine kavuşmuş gibi etrafımıza toplanıyorlardı. Biz, bizim genlerimizde nereyi bozdularsa orayı düzeltmeye çalışıyoruz aslında. Bunun için kendimize dönmeye çalışıyoruz, onun için uğraşıyoruz.” dedi.

“TARİHİ KENDİNİ BUNA ADAMIŞ İNSANLARDAN ÖĞRENELİM”

Tatlıoğlu, insanların tarihimizi, efeliği, yiğitliği sevdiğini ancak dizilerde hayranlıkla izlediğimiz ‘tarih’ diye anlatılanların hepsinin hikaye olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Bu dizileri yapanlara teşekkür ediyoruz ama içerikleri çok da doğru gitmiyor. Bu nedenle biz tarihi, kendini bu araştırmalara adamış akademisyenlerimizden, hocalarımızdan öğrenmek istiyoruz çünkü onlar gerçekten hayatını bu konuya adıyor. Tarihi onlardan öğrenelim ki, doğru öğrenip doğru yaşayalım. Hocalarımızın tuttuğu ışıklar sayesinde yolumuzu bulmaya çalışalım.”

Kaynak: Aslı Yeşilyurt

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.