Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İznik Gölü’nde yüzmeyin!

Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan meşhur İznik Gölü, tarih boyunca birçok imparatorluğa ve birçok çağa şahitlik etmiştir. Ve tarihi boyunca İznik Gölü’nde boğulan insan sayısı da giderek artmaktadır.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2024 08:43
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 15:38
Kaynak: Musa Yeşildağ
İznik Gölü’nde yüzmeyin!

İznik Gölü’nün önemi oldukça büyüktür. İznik gölü Roma, Selçuklu, Osmanlı gibi imparatorluklara ev sahipliği etmiştir. O dönemlerde de İznik gölü ve çevresi oldukça meşhur ve kullanılır durumdaydı. Hatta 2014 yılında İznik Gölü’nde “Dünya’nın En Önemli 10 Keşfi” listesine giren bir keşif yapılarak, 13. Yüzyıldan kalma bazilika olduğu keşfedildi.

Tabii adı üzerinde bu bir göl ve göl olduğu için tuzlu suya sahip değil. İnsanlar bu büyüklükteki bir göle sahip olunca insanlar doğal olarak yüzmek istiyor ve yüzüyor. Fakat İznik Gölü’nün suyu tuzlu su olmadığı için, gölde yüzmek denizde yüzmeye kıyasla daha zor oluyor. Bu nedenle yüzmekte acemi olan insanlar zaman zaman zorluk çekebilir. Hatta bu durum boğulmaya, ölüme kadar devam edebiliyor. İznik halkının söylediğine göre her yıl 4-5 boğulma ve ölüm vakası oluyormuş.2023 Yılının Ağustos ayında 3 gün art arda 3 kişi yüzmeye çalışırken boğuldu.

Yüzme konusunda acemi olan vatandaşlar, bana bir şey olmaz diyerek göle girmesi sonucunda bu tarz kaçınılmaz sonlar yaşanabiliyor. O yüzden en mantıklı tercih İznik Gölü’nde yüzmemek olacaktır.

Kaynak: Musa Yeşildağ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.