Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ehliyetsiz araç kullanma cezası nedir?

Trafik güvenliği her geçen gün daha da önem kazanırken, ehliyetsiz araç kullanmanın getirdiği cezalar da ciddiyetini koruyor. Bursa'da da bu konuda yapılan denetimler sıklaştırılırken, ehliyetsiz araç kullanmanın cezai yaptırımlarıyla ilgili detaylar ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2024 16:42
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2024 16:42
Kaynak: Musa Yeşildağ
Ehliyetsiz araç kullanma cezası nedir?

EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMA CEZASI 12.978 TL

2024 yılı itibarıyla ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 12.978 TL olarak belirlendi. Bu ceza, sürücü belgesi olmayan, ehliyetine el konulmuş veya iptal edilmiş kişilerin araç kullanması durumunda uygulanıyor. Uzmanlar bu yüksek miktardaki ceza, trafik kurallarına uyumun teşvik edilmesi ve trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla alındığını belirtiyor.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar, Kaç TL? 2023 Ehliyetsiz Araba  Kullanmanın Cezası Nedir?

Uzmanlar, araç sahipleri de ehliyetsiz kişilere araçlarını kullandırdıkları takdirde aynı miktarda cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını kaydetti. Yani, aracın sürücü belgesiz kişilerce kullanılmasına izin veren araç sahiplerine de 12.978 TL idari para cezası uygulanıyor. Uzmanlar, bu uygulama, araç sahiplerinin sorumluluklarını vurguluyor ve daha dikkatli davranmalarını teşvik ettiğini ifade ettiler.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2023 - arabam.com

Ayrıca, ehliyetsiz araç kullanma ihlalini ikinci kez gerçekleştiren sürücüler için cezanın miktarı aynı kalsa da, bu tür tekrar eden ihlallerin sürücülerin trafik kayıtlarında not edilerek ilerleyen süreçlerde daha ciddi yaptırımlarla karşılaşmalarına neden olabileceği unutulmamalıdır. 

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası 2024 | Calın & Okçu Hukuk

ALKOLLÜ VE EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMA CEZASI

Alkollü iken ehliyetsiz araç kullanmanın cezasının da oldukça ağır olduğunu vurgulayan uzmanlar, “Sürücü ilk defa alkollü araç kullanmaktan yakalandı ise 6.440,00 TL ceza uygulanıyor. Buna ek buna ek olarak sürücünün ehliyeti de yoksa bu defa toplamda ödemesi gereken ceza ehliyetsiz araç kullanma cezası ile 19.417,00 TL olur.” uyarısında bulundular.

Kaynak: Musa Yeşildağ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.