Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bursa Ulusal İşçi Tiyatroları Festivali başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi işbirliğiyle düzenlenen 3. Ulusal İşçi Tiyatroları Festivali’nin açılışı Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 22:09
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 22:45
Kaynak: Ersel Nalbant
Bursa Ulusal İşçi Tiyatroları Festivali başladı

Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi’nin, Bursa Büyükşehir Belediyesi katkıları ile bu yıl 3'üncüsü düzenlenen ve yurdun dört bir yanından, istihdama ve ekonomiye değer katan fabrikalarda görev yapan işçiler tarafından kurulan tiyatro kulüplerinin oyunlarının sergileneceği, 3. Ulusal İşçi Tiyatro Festivali, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi düzenlenen gala ile başladı. Düzenlenen geceye Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

Başkan Bozbey konuşmasında “Alın terinin, emeğin, dayanışmanın sembolü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'müzü büyük bir coşkuyla kutluyor, kentimizi ve yurdumuzu aydınlık yarınlara taşımak için özveriyle çalışan tüm emekçi kardeşlerimi saygıyla selamlıyorum. Fabrikalarda, tarlalarda, atölyelerde, inşaatlarda, kısacası yaşamın her alanında özveriyle çalışan emekçilerimiz, kentimizin çelik dişlisidir. işçi kardeşlerimizin emeği olmadan üretmek ve gelişmek mümkün değildir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk de çalışmanın ve emeğin önemine işaret etmek için“hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız var, çalışkan olmak.” diyerek tarihe not düşmüştür.

Kıymetli sanatseverler; kültür ve sanat; bir toplumun gelişmişlik düzeyine işaret eder, bu sebeple asla ihmal edilmemesi gereken bir alandır. kültür ve sanat aynı zamanda dünyaya bakışımızı güzelleştiren, gülümsememizi sağlayan, yarınlarımıza ışık tutan iyileştirici gücümüzdür. Bugün de işçi kenti Bursamızda, bizlere sanatın herkes için olduğunu gösteren bu anlamlı etkinlikte buluştuk. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi iş birliğinde, bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Ulusal İşçi Tiyatroları Festivali’nin açılışı için sizlerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. 8 Mayıs’a kadar devam edecek festivalimizde, işçi kardeşlerimiz bir hafta boyunca bizlere birbirinden güzel oyunları sahneleyecekler. Bu akşam “Hamiyet Bir Peyk Müzikali” gösterimi ile başlayacak festivalimize; Bursalı tiyatroseverler, fabrikalarda tezgâh başında çalışan işçilerimizin, emekçilerimizin aynı zamanda sahne ışıkları altında nasıl usta birer sanatçıya dönüştüğüne tanıklık edecek. Bizleri gülümsetecek her bir sanatçımıza, tiyatro grubumuza, fabrikamıza ve iş birliği için Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi’ne çok teşekkür ediyorum. Tek sermayesi alın teri olan bütün emekçilerimize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum’’ dedi.

1-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 3. Ulusal İşçi Tiyatroları Festivali başta Bursa olmak üzere ülkemizin ve sanayimizin kalkınması için alın teri döken işçilerin performanslarını izleyeceğimiz bu oyunlar festival ücretsiz olarak sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 3. Ulusal İşçi Tiyatroları Festivali kapsamında festivalin açılış gecesi sahnelenen “Hamiyet Bir Peyk Müzikali” adlı tiyatro oyunu Bursalılardan tam not aldı. Bursa’da 7 gün boyunca gündüz fabrikalarda tezgah başında çalışan işçiler, gece ise sahne ışıkları altında yeteneklerini sergilediler.

Kaynak: Ersel Nalbant

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.