Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bursa'da Sedat Yalçın 'Kent Sunum Projesi'ni açıkladı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın projelerinin devamı niteliğinde olan 'Kent Sunum Projesi'ni açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 12:28
Kaynak: Haber Merkezi
Bursa'da Sedat Yalçın 'Kent Sunum Projesi'ni açıkladı

SERGEN DURAK/HERKES DUYSUN

Yeniden Refah Partisi'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Sedat Yalçın, gerçekleştirdiği sunum projesinde Bursa ile ilgili projelerini ve kentsel dönüşüm projelerini aktarmaya devam edeceğine değindi.

“KAPSAYICI OLACAĞIZ”

“Sosyal dayanışmaya değinen Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Sedat Yalçın, "Bildiğiniz üzere ilk toplantımızda Bursa ile ilgili kent yönetimimizin nasıl planlanmasını gerektiğini anlatmıştık. Kenti yönetenin özellikle insanı merkeze alan bir yönetim anlayışı benimsemesi gerekiyor. Tabii baktığımız zaman sahadaki gerçekliği bilen en iyi yönetimler yerel yönetimlerdir, devletin yetmediği yerde yerel yönetimler devreye girer. İlk konumuz ilk üzerinde durduğumuz sosyal politikalardır. Bizim geleneklerimiz inançlarımız aslında bu sosyal dayanışmayı çok büyük ölçüde sağlıyor. Sosyal politikaları uygularken eşit uygulamak çok önemli. Birine yardım edip diğerine etmiyorsak korkunç bir huzursuzluk ortamına sebebiyet verebiliriz. Bizim temel ilkelerimizden biri kapsayıcı olacağız hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Sosyal politika dengelerinde fakirlik oranında büyük ölçüde azalma oluyor, toplumsal barış sağlanıyor. Şehirler sosyal dışlanmayı kesinlikle sıfıra indirmeli." şeklinde konuştu.

“KADIN İSTİHDAMI ÜST SEVİYEYE ÇIKACAK”

Kadına şiddetin üzerinde özellikle dikkat edilmesi gerektiğini belirten Yalçın, "Bu duruma düşen kadınlarımız için sıcak yuva merkezleri açıp disiplinli bir şekilde yöneteceğiz. Kadın istihdamını üst seviyeye çıkaracağız ve esnek çalışma konusunu gündeme getireceğiz. Ve aynı zamanda kadın kooperatifleri ile ilgili yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyacağız. Bu oluşturduğumuz ortamdan belediyede kazanacak kadınlarımızda kazanacak profesyonel bir ağ oluşturulacak. Buradan çok büyük bir döviz geliri bekliyoruz kadın kooperatiflerinden ve belediyeden. Ayrıca kadınlarımıza bir kadın refah kart vereceğiz. Bu kart 18 yaş üzeri kadınlarımıza tanımlanacak bir uygulama olacak. Elektriği suyu ve doğalgazı kadınlarımız ne kadar tasarruflu kullanırsa temin ettiğimiz kart sisteminde oluşan bir puan altyapısı ile beraber müthiş bir kazanç elde edecekler. Aile uzlaştırma birimleri oluşturacağız. Boşanma oranları korkunç seviyede yükseldi. Bu alanda biz boşanma raddesinde olan çiftlerle görüşmek istiyoruz." sözlerini kullandı.


“NİTELİKLİ ZAMAN KULLANIMINI İLKE EDİNECEĞİZ”


Aynı kart uygulamasının gençler içinde geçerli olduğuna değinen Sedat Yalçın şu sözleri kullandı:

"Nitelikli zaman kullanımını kendimize ilke edinmeliyiz. Gençlerimizin sosyalleşmesi adına her şeyi yapacağız, oluşturduğumuz kartta gençlerimizin sosyal alanlarda geçirdiği vakitleri kayıt altına alacağız. Ülkemizde oluşan öğrenci açlığı kavramını yıkmaya geliyoruz. Gençlere teknoloji takımı ve istihdamını en üst seviyede sağlamak istiyoruz. Biz gençlerimize bu konular hakkındaki bütün finansal desteği sağlayacağız. Gençlerimizin Bursa’da oluşacak olan teknoloji takımlarına yönlendireceğiz. Bir sürü ücretsiz internet alanı oluşturacağız. Bursaspor için ise e spor takımı kurmayı düşünüyoruz. Aynı zamanda Büyükşehir ve Bursaspor ortaklığında e spor olimpiyatları düzenlemeyi düşünüyoruz.


TÜRKİYE’DE Kİ HUZUR EVİ SİSTEMİ DEĞİŞMELİ

Mahalle huzur konakları oluşturup Türkiye’de ki huzur evi mantığını değiştirmek istiyoruz. Yalnız başına kalmış yaşlılarımızın durumunu inceleyip hukuki güvencelerini sağlamak istiyoruz. Osmangazi’de, Yıldırım’da emeklilere yönelik kent tarım projelerimiz mevcut. Şehirimizin kiraya verilebilir konut sayısını yükseltmek istiyoruz. Yaşlı ve emekliler için ulaşımda radikal bir indirim adımı atmak istiyoruz zaten mevcut fakat biz dahada fazlasını vereceğiz. Emeklinin, yaşlının ve öğrencinin olağanüstü sıkıntıları varsa müdahelede gecikme söz konusu olamaz.

OTİZMLİ ÇOÇUKLAR İÇİN REHABİLİTASYON MERKEZLERİ KURACAĞIZ

Çocuklarımız için okul öncesi eğitime dikkat edeceğiz. Bu direkt yerel yönetimlerin alanına doğrudan giriyor. Otizmli çocuklarımız için eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden oluşan bir köy oluşturacağız. Ciddi kapasiteli bir planlama olacak. Çocuklarımız doğumundan başlamakla birlikte her türlü sosyal ortama adapte olabilsin diye eğitimini burada vermek istiyoruz, bu sorumluluk anlamında bizim için çok önemli. Aynı zamanda kız çocuklarımıza eğitim fonları imkanı sağlayacağız. Bursa gibi bir yerde eğitimden geri duran bir kız çocuğu olma ihtimali söz konusu olamaz. İlk , orta ve lise öğrencilerimiz için yemek desteği sağlayacağız. Tümüyle engelli çalışanlarımızdan oluşan bir tarım alanı kuracağız. Onların şartlarına uygun bir istihdam sağlayacağız."

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.