Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bursa’da kültür ve sanatın nabzı, Seyyid Usul Kültür Merkezinde atıyor

Osmangazi Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan Seyyid Usul Kültür Merkezi, Bursa’nın kültür sanat hayatına katkı sunmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 11:36
Kaynak: Rüstem Pehlivanlar
Bursa’da kültür ve sanatın nabzı, Seyyid Usul Kültür Merkezinde atıyor

2007 yılında Osmangazi Belediyesi tarafından restore edilerek kültür sanat dünyasına kazandırılan Seyyid Usul Kültür Merkezi, 18 yıldır Bursa’da kültür ve sanatın vatandaşla buluşturulduğu en önemli mekânlardan biri olmaya devam ediyor.

Seyyid Usul Kültür Merkezinde, Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesinin öncülüğünde gerçekleştirilen programlar ile şiir, edebiyat, tarih gibi alanlar Bursa’nın gündeminden düşürülmüyor.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ AKADEMİSİ 11 YILDIR DEVAM EDİYOR

Seyyid Usul Kültür Merkezinde Türkiye Yazarlar Birliği, Osmangazi Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı paydaşlığında gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Akademisi 11 yıldır devam ediyor.

Akademi kapsamında Bursa’da okuyan yabancı öğrencilerin lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine yardımcı olunmasının yanı sıra Bursa ve Türk kültürü de öğrencilere tanıtılıyor.

Bu kapsamda öğrencilere iktisat, uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi gibi dersler verilirken Türk kültürünü yakından tanıyabilecekleri ebru, ney, tambur gibi geleneksel Türk sanatlarına ilişkin kurslar da açılıyor.

Ayrıca öğrenciler için belirli aralıklarla kültürel geziler düzenlenerek yabancı öğrencilerin Türk tarihini yerinde müşahede etmeleri sağlanıyor.

BURSALILAR İÇİN ÖNEMLİ BİR MERKEZ

Seyyid Usul Kültür Merkezi, Uluslararası Öğrenci Akademisinin yanı sıra çeşitli kurslar ve konferansların düzenlendiği önemli bir kültür sanat merkezi olma özelliğini 18 yıldır koruyarak Bursa’nın bu alandaki açığını büyük oranda kapatmayı başarıyor.

Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi ve Osmangazi Belediyesi paydaşlığında halka açık kültür-sanat kurslarının da yapıldığı Seyyid Usul Kültür Merkezinde ney, bendir ve farsça gibi kurslar ücretsiz olarak Bursalılarla buluşturuluyor.

Seyyid Usul Kültür Merkezinde ayrıca Divan-ı Hikmet, Yunus Emre, Niyaz-i Mısri ve Mesnevi gibi Türk kültürünün başat eserlerinin okumaları yapılarak Bursalı vatandaşların kültür ve sanat birikimine katkı sağlanırken, icra edilen tasavvuf meşkleri ile de tasavvuf musikisi geleneği yaşatılıyor.

BURSA’NIN AKADEMİK ÇEVRESİ SEYYİD USUL KÜLTÜR MERKEZİNDE BULUŞUYOR

Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesinin öncülüğünde düzenlenen programlarda Bursa’nın akademik çevresi Seyyid Usul Kültür Merkezinde buluşuyor. Belli periyotlarda Seyyid Usul Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programlara, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesinden birçok akademisyen katılıyor.

Ayrıca Bursa’daki üniversitelerde görev yapan bazı akademisyenler, Seyyid Usul Kültür Merkezinde gerçekleşen Uluslararası Öğrenci Akademisinde yabancı öğrencilerin akademik kariyerlerine katkı sunarken, bazıları da halka açık konferans ve seminerlerde Bursalılarla buluşuyor.

KÜLTÜR VE SANATIN KALBİ SEYYİD USUL KÜLTÜR MERKEZİ

Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi sık sık organize ettiği programlarla, Bursa’nın önde gelen şair ve yazarlarından Prof. Dr. Mustafa Kara, Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Metin Önal Mengüşoğlu, Dr. Mustafa Baki Efe, İhsan Deniz, Prof. Dr. Hasan Basri Öcalan ve Nevzat Çalıkuşu gibi entelektüel isimleri de Seyyid Usul Kültür Merkezinde bir araya getiriyor.

Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şube Başkanı Metin Önal Mengüşoğlu ile önceki dönem Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şube Başkanı Dr. Musatafa Baki Efe, düzenledikleri kültürel organizasyonlar ve hazrıladıkları programlar ile Bursa'nın kültür sanat camiasında öncü isimler olarak kültür bekçileri ile sanatseverlerin büyük takdirini topluyor.

Her hafta birçok önemli entelektüel isimin birikimlerinin vatandaşlarla buluştuğu Seyyid Usul Kültür Merkezi, Bursalılar tarafından “Bursa’da kültür ve sanatın nabzının attığı yer” olarak tanımlanırken, bazı akademik ve entelektüel isimler tarafından ise “kültür ve sanatın kalbi” olarak nitelendiriliyor.

Kaynak: Rüstem Pehlivanlar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.