Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

BUİKAD ‘Geleceğe Yön Veren Kadınlar Zirvesi’ gerçekleşti

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) ile Burcu Başar İletişim Danışmanlık Organizasyonuyla düzenlenen ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, ‘Geleceğe Yön Veren Kadınlar Zirvesi’ gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 14:04
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 15:18
Kaynak: Esmanur Gülbahar
BUİKAD ‘Geleceğe Yön Veren Kadınlar Zirvesi’ gerçekleşti

ESMANUR GÜLBAHAR/HERKES DUYSUN

Merinos AKKM’de gerçekleşen ‘Geleceğe Yön Veren Kadınlar Zirvesi’ programına; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, BUİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şeyda Şençayır, BUİKAD üyeleri, Akademik Oda Başkanları ve Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın iş dünyası temsilcileri ve muhtarlar katılım sağladı.

Açılış konuşmasını BUİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şeyda Şençayır yaptı.

Şençayır, bugün 150 üye ile yoluna devam eden BUİKAD’ın çağdaş Türk kadının, iş hayatının olmazsa olmazı olduğunu vurguladı. "Gücümüzü her geçen gün artırmaktayız." diyen Başkan Şençayır, “Başarı için sarf edilen emekler çok değerlidir. Bu başarıların paylaşılması geleceğe yön vermektedir. Değerli görüşlerini paylaşacak olan konuşmacılara şimdiden teşekkür ediyorum. Zirvemizde en büyük desteği veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e ve Belediyeye yürekten teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Kamusal hayatta kadının yeri, yerel yönetimlerin kadın istihdamı ve gelişimine katkısı’ konulu ilk oturum başladı.

YEREL YÖNETİMLER KADINA DESTEK OLACAK

“Yerel yönetimler olarak kadınların her alanda var olmasında öncü rol üstlenmek ve kadınların sorunlarını çözüme kavuşturacak güçlü adımlar atmak, bizim en asli görevimizdir.” diyerek konuşmasına başlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Hem kadın istihdamının artırılması hem de bilincin ve farkındalığın artırılması gerekiyor. BUİKAD’ın düzenlemiş olduğu bu zirve, kadın girişimcileri hem bir araya getirmek hem de farkındalık oluşturmak için oldukça önemlidir. Toplumun temel taşı olan, aile ve evin merkezinde yer alan kadın, iş hayatında da varlığını ve gücünü en etkin şekilde gösterebilmelidir. Bir ülkenin çağdaş medeniyet seviyesine yükselebilmesinin yolu, kadınların her alanda olduğu gibi iş hayatında da var olmalarından geçmektedir. Kadının her alanda var olması, bizim gelişmişliğimizi gösterir. Üzgünüm ki kadınlar, iş dünyasında yeterince temsil edilemiyor. Kadınların iş yaşamında, özellikle de kamusal alanda hak ettikleri yeri almaları için bütün topluma önemli sorumluluklar ve görevler düşmektedir. Özellikle yerel yönetimler olarak bu konuda öncü rol üstlenmek ve kadınların sorunlarını çözüme kavuşturacak güçlü adımlar atmak bizim en asli görevimizdir. BUİKAD’a da teşekkür ediyorum. Beraberce omuz omuza, kentimizi daha adil daha eşitlikçi bir geleceğe her beraber ulaştıracağız. Hep birlikte gülümseyeceğiz günler yakındır.” dedi.

EDİRNE’DE KADIN DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİ

BUİKAD zirvesine katılım sağlayan Edirne’nin ilk kadın Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, “Omuzlarımızda sorumluluk var, biz kadınlar olarak çok başarılı işler yapmalıyız ki hem cinslerimizin de yolunu açalım. Kadınlar, yaşlılar ve çocukları önceleyerek projelerimizi üreteceğiz. Edirne’de bir kadın devrimi gerçekleştirik fakat Türkiye’de gerçekleştiremedik. Yapacak çok işimiz var, bunu yapacak gücümüz var. Biz Edirne’de seçimi kadınlar ve gençlerle kazandık. Kadın, erkek eşitliği meselesi toplumun meselesidir. Durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Hem bir kadın hukukçu Belediye Başkan olarak da kadınların yanında olacağımıza söz verdik.” şeklinde konuştu.


“KADININ İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜNE İHTİYACIMIZ VAR”

“Kadın insandır, biz insanoğlu” diyerek konuşmasına başlayan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Kadının iyileştirici gücüne, şefkatine ve merhametine ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu görüyoruz. Biz de kadın eliyle bir çok projeye imza attık. Bu organizasyon için destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.


NİLÜFER BELEDİYESİNDE KADIN EGEMENLİĞİ

Belediye yapılanmasını gerçekleştirirken kadın egemenliğine önem verdiklerini dile getiren Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, “Nilüfer, kadın için daha güvenli bir kent. Yapılanma için çalışırken cinsiyet kotası kullandık ve öncelik hakkı, kadının oldu. 7 başkan yardımcımızın 4’ü kadın ve kadın egemenliği yükselir. Belediye’de memur çalışanlarımızın yüzde 34’ü kadın ve genel ortalamanın üstündeyiz. 3 meclis üyesinden biri kadın oldu. 37 Mahallemizde kadın derneği var. Sosyal faaliyetlerde, kadınlar Nilüfer’i tercih ediyor.” şeklinde konuştu.

İş hayatında kadın sayısı azaldıkça yoksulluğunda arttığının altını çizen Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç ise şu ifadeleri kullandı:

“Bu kadar başarılı iş kadınlarının olduğu yerde sorunları konuşmaktan rahatsızım. Biz de, seçim döneminde her yerde kadınlar vardı. Özellikle kırsalda kadınlar çok daha aydın, erkek kahvedeyken kadınlar sürekli üretiyorlar. Hiç bir şey yapamasa iğne oyası yapıyorlar. Mudanya’da sivil toplum ço güçlü ve hep kadınlar var. Kadınlar, sosyal hayatta hizmet noktasında her yerdeler. Dünyanın her yerinde yüzde 50 kadın. Bir tespitim var. Biz erkeklerin, iş hayatındaki siyasetteki başarıyı ve maddi kazancı pek paylaşasımız yok. Biz ileri gideceğimize geri gidiyoruz. Pakistan’a yakınız. Türkiye’de 10 buçuk milyon civarında iş hayatında kadın var ama pek çok çalışmayan da var. İş hayatında kadını azalttıkça yoksullaşmaya artıyor. ‘Yoksulluğun kadınlaşması’ terimi var. Ne yapıyorsak 22 yal ve emeklilik yalı arasında bir şey yapıyoruz ve kadını, kamudan ve sosyal alandan uzaklaştırıyoruz. Kadın girişimcilerin yaptığı işler, tamamı erkek olan girişimcilerin kurduklarından yüzde 60 daha başarılıdır.”

"KADINLARIMIZ’ KELİMESİ ÇOK YANLIŞ"

Kadınlarla ilgili verdiği seçim vaatlerine yönelik konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, projelerde kadınların öncelikli olduğunu vurgulayarak, “Kadınların gece saatinde bir yerden bir yere yere güvenli ulaşmalarını sağlayacağız. Kadınlarla ilgili konuşma yaparken ifadelerimizi değiştirmemiz gerekiyor. ‘Kadınlarımız’ sözü son derece yanlıştır. Bundan vazgeçmemiz gerekiyor. Biz yöneticiler, toplum ve erkekler olarak onların birey olduklarını ve kimsenin himayesi altında olmadıklarını kabul etmemiz gerekiyor. Projelerde sıralamamız; çocuklar, kadınlar ve gençler olarak gidiyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Esmanur Gülbahar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.