Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Alper Gezeravcı: Ax-3 misyonu Türkiye'nin yeni yüzyılına önemli bir iz bıraktı

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Axiom-3 uzay misyonunun Türkiye'nin yeni yüzyılına önemli bir iz bıraktığını ifade ederek, "Misyon, geçtiğimiz yıl bu ay bir doğal afetle sarsılan milletime umut verdi. Ax-3 misyonu Türkiye'nin son yüzyılda kaydettiği değişim ve ilerlemeyi yansıtması açısından sembolikti" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2024 11:57
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2024 11:57
Kaynak: İHA
Alper Gezeravcı: Ax-3 misyonu Türkiye'nin yeni yüzyılına önemli bir iz bıraktı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın yer aldığı uzay misyonu Axiom-3 (Ax-3) mürettebatı Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki çalışmalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) 18 gün boyunca gerçekleştirdikleri çalışmalar ve deneyimler hakkında bilgi verdi. Uzaya giden ilk Türk astronot olmanın çok büyük bir onur ve ayrıcalık olduğunu belirten Gezeravcı, "Bu tarihi misyonda Türkiye'yi temsil ettim ve ülkemin uzay keşif girişimlerinde katkıda bulunma şansı yakaladım. Ax-3 misyonu, gururlu Türkiye’nin yeni yüzyılına önemli bir iz bıraktı" dedi.

Uzay misyonunun Türk halkını birleştirmeye yardımcı olduğunu belirten Gezeravcı, "Misyon, geçtiğimiz yıl bu ay bir doğal afetle sarsılan milletime umut verdi. Ax-3 misyonu Türkiye'nin son yüzyılda kaydettiği değişim ve ilerlemeyi yansıtması açısından sembolikti" ifadesini kullandı.

Gezeravcı, uzay görevinin milli bir gurur duygusu oluşturduğunu, uzay araştırmalarını yücelten olumlu ve iddialı bir etki oluşturduğunu belirterek, "Türkiye'nin küresel sahnedeki rolünün ilerlemesini sağlayarak bugüne kadar mümkün olmayanı keşfetmeye ilerliyoruz" dedi.

"BU SADECE BİR BAŞLANGIÇ"

Gezeravcı, "Ax-3 ile çok şey başardık ama bu sadece bir başlangıç. Bu misyon ve başarı bizim için bir varış noktası değildi. Bu sadece bir yolculuğun başlangıcıydı. Ülkemizin tarım çalışmalarını alçak dünya yörüngesine taşıdık, 70'in üzerinde hastalıkla mücadele edecek yapay zeka sistemini test ettik ve Türkiye'nin hızla gelişen ulusal uzay programı kapsamında astronot bakımına yönelik en iyi uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olduk" şeklinde konuştu. Görevin tüm aşamalarındaki uyum için mürettebata teşekkürlerini ileten Gezeravcı, "Bu misyon muhteşem bir deneyimdi. Artık Türkiye’nin gelecek yüzyılı için galaktik hedeflerine dayanan uzaydaki geleceği için ileriye bakma zamanı" diye konuştu.

Türk gazetecinin sorusunu yanıtlayan Gezeravcı, süreçte herhangi bir zorlukla karşılaşmadığını ifade ederek, "Tüm hazırlık süreci boyunca zihinsel, fiziksel ve psikolojik olarak gerçekten çok iyi hazırlandığımızı düşünüyorum. Yani aşamaların hiçbirinde gerçekten herhangi bir zorluk hissetmedim" dedi. Uzay görevinin Türkiye için önemini anlatan Gezeravcı, "İnsanların bir araya gelmesine katkı sağladı. Tüm ulus üzerindeki duygusal etkisini gördük" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevi açıkladığı anın dikkat çekici olduğunu kaydeden Gezeravcı, "Bu misyon tüm milletin ortak iradesini bünyesinde barındıran bir misyondur" dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.